Uncategorized

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: 35 sivil hayatını kaybetti

0

0,,19508062_401,00.htmlTürk ordusunun Suriye’nin kuzeyinde başlattığı yoğun harekat sürüyor. Bombardımanda sivillerin de hayatını kaybettiği iddia edildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeyindeki hava ve topçu taarruzu sırasında en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini iddia etti. Cerablus’un güneyindeki Ceb el Kussa köyüne pazar günü düzenlenen saldırıda 20 sivilin öldüğü, en az 50 sivilin de yaralandığı öne sürüldü. Ayrıca savaş uçaklarının bombardımanı sonucu bir çiftlikte de 15 sivilin daha hayatını kaybettiği iddia edildi.

YPG hedefleri vuruldu

Reuters’in haberine göre, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt YPG milisinin mevzileri ağır hava ve topçu bombardımanına hedef oldu. YPG konuyla ilgili açıklama yapmazken bu örgüte yakın Kürt gruplarından, Türk ordusuyla müttefiklerinin hedef aldığı bölgede Kürt milisinin bulunmadığı öğrenildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD’nin desteğiyle Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirilen stratejik önemdeki Cerablus’un yakınlarında bulunan Menbiç’in kuzeyinin Türk savaş uçakları tarafından bombalandığını bildirdi.

1 asker hayatını kaybetti

Fırat Kalkanı harekatıyla Suriye’nin kuzeyine girerek Karkamış ve Cerablus’taki terör milisi IŞİD’i bölgeden süren Türk silahlı kuvvetleri YPG militanlarının bulunduğu bölgeden roket saldırısına hedef olmuş, iki tanka açılan ateş sonucu bir asker öldü, üç Türk askeri de yaralanmıştı. Türk tank ve topçu birliklerinin misilleme ateşiyle YPG’nin belirlenen hedeflerinin tahrip edildiği ve çarpışma bölgesinden silah seslerinin geldiği bildirilmişti.

(DW)

You may also like

Comments

Comments are closed.