Dünya

Suarez’e ırkçı hakaretten tarihi ceza

İngiliz Futbol Federasyonu, Liverpool futbolcusu Luis Suarez’e sekiz maç oynamama ve kırk bin sterlin para cezası verdi.

Suarez’e verilen ceza, Uruguaylı futbolcunun Liverpool’la Manchester United arasında 15 Ekim’de oynanan karşılaşmada Fransız futbolcu Evra’ya “ırkçı tacizde” bulunduğunun tespit edilmesi sebebiyle verildi.

24 taşındaki Suarez kararın ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “bugün kendim ve ailem için çok zor ve acı bir gün” dedi.

Karara itiraz etmek için 14 gün süresi bulunan Liverpool kulübünden yapılan açıklamada, Suarez’e verilen ceza karşısında şaşkınlık içinde olunduğu belirtildi.

İddianın ortaya atıldığı iki ay öncesinden bu yana oyuncusu Suarez’e destek olan teknik direktör Kenny Dalglish de hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Dün sona eren ve altı gün süren duruşma sonrasında verilen kararda Suarez’in Evra’nın “ten rengiyle” ilgili hakaret sözlerini kullandığına hükmedildi.

Liverpool kulübünden yapılan konuyla ilgili açıklamada kararın yalnızca iddiaları ortaya atan Evra’nın tanıklığına dayandırılarak alınmış olması eleştirildi.

Liverpool, Evra’nın takım arkadaşları dâhil hiç kimsenin duymadığı, iddia edilen hakaretler sebebiyle Suarez’e verilen ağır cezanın, Federasyon tarafından yasal süreç başlamadan kararlaştırılmış olduğu iddia etti.

Kulüp, oyuncularının masum olduğuna dair inançlarının değişmediğini belirtti ve karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Kategori: Dünya