Hafta SonuKitapManşet

Son dönemin Yeşil Kitapları: Permakültür Bahçeleri – Akif Pamuk

0

Toby Hemenway tarafından kaleme alınan Permakültür Bahçeleri, İlknur Urkun Kelso çevirisiyle Mayıs ayı sonunda Yeni İnsan Yayınevi Ekoloji Serisi’nden çıktı.

Toby Hemenway, permakültür üzerine Kuzey Amerika’da yazılmış ilk kapsamlı eser olan Permakültür Bahçeleri’nın yazarıdır ve Portland Eyalet Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır. Hemenway aynı zamanda Heather C. Flores’in Food Not Lawns kitabının önsö­zünü yazmıştır. Hemenway’in permakültüre adanmış bir hayat öyküsü var.

3.Permakültür-Kapak-ön

Tufts Üniversitesi’nden biyoloji diplomasını aldıktan sonra uzun yıllar genetik ve immünoloji alanında, önce Har­vard ve Seattle Washington Üniversitesi gibi akademik laboratuarlarda, sonrasında büyük bir medikal biyoteknoloji şirketi olan Immunex’te araştırmacı olarak çalıştı.

Toby Hemenway

Toby Hemenway

Tam da biyoteknolojinin gittiği yön kendisini rahatsız etmeye baş­ladığı dönemde, sürdürülebilir peyzajlar, evler ve işyerleri tasarlamak için ekolojik ilkelere dayalı bir yaklaşım olan permakültür ile tanıştı. Bunun üzerine kariyerini değiştiren Toby, eşiyle birlikte 10 yıl süren bir  çalışmanın sonucunda Güney Oregon’da kırsal bir permakültür sistemi kurdu. 1999-2004 yılları arasında ekolojik tasarım ve sürdürülebilir kültür dergisi Permaculture Activist’in yardımcı editörlüğünü yaptı. Halen Oregon Portland’da yaşamakta ve kentsel sürdü­rülebilir kaynakları geliştirdiği bir proje yürütmektedir. Ülkenin çeşitli yerlerinde permakültür eğitimleri, ekolojik tasarım danışmanlığı ve seminerler vermektedir. Whole Earth Review, Natural Home ve Kitchen Gardener gibi dergi­lerde yazıları yayımlanmıştır. Ekolojik tasarım atölyeleri, eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri için kendisine ulaşabilir, web sitesine www.patternliteracy.com adresinden erişebilirsiniz.

Kitabın çevirmeni İlknur Urkun Kelso ise ekoloji ve sürdürülebilir yaşam konularında çevirmenlik, evinde balkon bahçeciliği, Kazdağı’nda aktivizm, Dünya­yı Kurtaran Kadınlar’da blog yazarlığı, permakültür giriş kurslarında eğitmenlik yapmaktadır.  Bulduğu her fırsatta takas yaparak armağan ekonomisini tercih etmekte ve dikiş, örgü ve resim malzemelerini daima elinin altında bulundurmaktadır.

 

İlknur Urkun Kelso aynı zamanda Yeni İnsan Yayınevi Yeşil Politika Serisi’nden Philip B. Simith ve Manfred Max-Neef’in birlikte yazdığı Ekonominin Gerçek Yüzü ve David Sobel’in kaleme aldığı Ekofobiyi Aşmak kitaplarını çevirdi.

Permakültür Bahçeleri

Büyük bir talep sonucunda birinci baskısı biten Permakültür Bahçeleri kitabının ikinci baskısı da yayımlandı. Çok sayıda renkli ve siyah-beyaz resim ve çizim içeren üç bölüm ve 12 kısımdan oluşan kitap, küçük arazide ya da kentte, ekosistem yaratarak doğa ile birlikte çalışmayı öğretiyor.

Kısım 8 ve 9’da doğada hiçbir şeyin sadece bir işlevi olmadığından yola çıkılarak bahçelerimizde bitkilerin gruplandırılmasının bereketlilik açısından önemli rol oynadığı gösteriliyor. Permakültür Bahçeleri’nde bilinçli tasarımlarla yerleştirilmiş bitkilerin birbirlerine yardım etmesi sayesinde bahçelerde ilaç kullanılmasına gerek kalmaz.

4. Kısım toprağın bileşimini tanıtıp, verimli toprak üretmeye, ayrıca kompost ve malç yapmanıza dair örnekler veriyor. Permakültür ilkelerini benimseyenlerin, böceklere, solucanlara bahçenin estetiğini bozan çağrılmamış misafirler olarak değil, faydalı dostlar olarak bakmaları gerektiğini 7. Kısımda bulabilirsiniz. Kitapta, su hasadı ve su tasarrufu da önemli bir yer tutuyor. Kısım 5’te yağmur hendeklerinin, göletlerin ve su depolarının resimli ve detaylı tarifleri veriliyor. Kısım 6’dan ise mikroiklimler oluşturarak güneş ve rüzgârın etkili kullanımını öğrenebiliriz.

Kitabın içindekiler şöyle sınıflandırılmış.

Birinci Bölüm: Bahçedeki Ekosistem

1. Ekolojik Bahçe Nedir

2. Bahçıvanlar için Ekoloji

3. Ekolojik Bahçe Tasarımı

İkinci Bölüm: Ekolojik Bahçeyi Oluşturan Öğeler

4. Toprağı Canlandırmak

5. Su Hasadı, Tasarrufu ve Kullanımı

6. Çok İşlevli Bitkiler

7. Arı, Kuş ve Diğer Faydalı Hayvanları Bahçeye Çekmek

Üçüncü Bölüm: Ekolojik Bahçenin Kurulumu

8. Bahçe için Topluluklar Yaratmak

9. Bahçe Birliklerinin Tasarlanması

10. Gıda Ormanının Kurulması

11. Şehirde Permakültür Bahçeciliği

12. Bahçe Birdenbire Açılır

Ek Faydalı Bitki Örnekleri

Sözlük

Kaynaklar

Permakültür Bahçeleri bizi, permakültür tasarımıyla bahçeler kurmanın yanı sıra bütünsel düşünmenin sahibi yapıyor. Üst bağlamda ekosistemi, bitkilerin çoğulculuğunu, birlikte ahenkli ve uyumlu tasarımları paylaşırken, alt bağlamda da toplumu permakültür ilkelerine göre inşa edebileceğimiz umudunu veriyor.

Permakültür Bahçeleri
Toby Hemenway
Çeviren: İlknur Urkun Kelso
Yeni İnsan Yayınevi / Ekoloji Dizisi

6. Akif Pamuk

 

Akif Pamuk

 

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.