Doğa MücadelesiEkolojiEmekManşet

Sinpaş’ın inşaatında bileği kırılan işçi yalnız bırakıldı: Sinpaş’ın mızrağı çuvala sığmıyor

0

Marmaris Kızılbük’te inşaatı sürdürülen SİNPAŞ GYO projesine karşı ekoloji aktivistleri bir mücadele halinde. Mücadele hem hukuki olarak hem de inşaat önünde tutulan nöbetlerle uzun zamandır sürdürülüyor. Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi,  şirketin hukuksuz, doğayı katleden inşaatına karşı zorlu bir mücadele verdiklerini belirtirken ara verilmeden devam eden faaliyetleri de belgeliyor. Komitenin son açıklamasına göre ise Ömer Faruk Ozan adlı işçi inşaattaki mesaisi sırasında merdivenden düşerek bileğini kırdı ve aradan beş gün geçmesine, hastane raporunda ameliyat endikasyonu yazmasına rağmen tedavi olma hakkını kullanamadı.

Komitenin olaya ilişkin yaptığı açıklamada daha önce çok kez, çalıştırılan personelin sigortasız ya da başka yerde sigortalı gösterildiği, olası bir iş kazasından firma kadar işlem yapmayan kurumların da sorumlu olacağı, yetkili kurum ve kişilerden gereğinin yapılmasının talep edildiği hatırlatıldı.

Uyarılara karşı herhangi bir önlem alınmadığına işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca Ömer Faruk Ozan’ın ilettiği belgelere göre, personeli olduğu ‘Üç Ay‘ adlı taşeron firmanın iş yeri adresi olarak Sinpaş/Kızılbük inşaat adresini kullanmakta olduğu da aldığımız bilgiler arasında. Yaşanan bu olay, şirketin bir yandan usulsüz biçimde çalışmalarına devam ederken, bir yandan da Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nu yanılttığını teyit ediyor.”

Ayrıca yurttaşlar, “Mahkeme kararıyla durdurulmuş ve belediye tarafından mühürlendiği söylenen bir adreste nasıl olur da bir işçinin sigorta kaydı yapılır” diye sordu.

Tüm bu hukuksuzluk ve usulsüzlük karşısında şirketi koruyan, kollayan ve yasaların emirlerini yerine getirmeyen mülki ve yerel idarecilerin şirketin suçlarına ortak olduğuna ve bu durumun kamu vicdanını yaraladığına değinilen açıklamada, “Bu kazayla da görüldüğü üzere, artık Sinpaş’ın mızrağı çuvala sığmamaktadır. Bu hukuksuzluğun uygulayıcıları olduğu kadar izleyen, susan ve kamunun kendilerine verdiği görevlerini yerine getirmeyen yetkili makam ve kişiler de tarih önünde sorumlu olarak anılacaklardır” denildi.

Komite üyeleri daha önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Muğla Valiliği, Kaymakamlık, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Sinpaş hakkında suç duyurusunda bulunmuş, kurumlara görevlerini yerine getirmeleri için dilekçeler vermişti.

Seslerini duyuramadıklarını ifade eden aktivistler yasaların Sinpaş’ı bağlamadığını söyledi:

“[…] hepimizi bağlayan yasalar konu Sinpaş olunca yok sayıldı, işletilmedi, durum görmezden gelindi.  İnşaat mühürlü olmasına rağmen, bırakın bina içi çalışmalar yapılmasını, binaların dört bir yanı iskele ile çevrilip kat çıkıldı.”

Ne olmuştu?

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılbük mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satıldı. 1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı. Fakat 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durdu.

Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye bin 400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu.

Belediye konut yapımına izin vermedi ancak Muğla Valiliği , 27 Temmuz’dan 8 Ağustos’a kadar devam eden büyük orman yangınlarından beş gün sonra, devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Kararın iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince, Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Açılan dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, Valiliğin kararının yasalara aykırı olduğu; projenin kıyıya, denize, bölgedeki endemik türlere ve ekolojik bütünlüğe zarar verdiği tespit edilmişti.

Marmaris Kızılbük koyunda bilirkişi keşfi: Yaşanan tahribatı gözlerimizle gördük

Konsey’in Ekolojik Mücadele Komitesi, Sinpaş inşaatı ile ilgili davada Marmaris Belediyesi’nin mahkemeye gönderdiği yazılı beyan sebebiyle Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İmardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Burak Demirtaş ve İmar Müdürü için “görevi kötüye kullanma” nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş, Belediye’ye , Kızılbük Thermal Wellness Resort Otel/Devre mülk projesi için düzenlediği İmar Durum Belgesi ile 56 adet yapı ruhsatının iptali talepli dava açmıştı.

 Çevre aktivistlerinden Sinpaş’a izin veren Marmaris Belediyesi hakkında suç duyurusu

Sinpaş’ın ‘ÇED gerekli değildir’ kararına açılan davayı kamuoyuna anlatan çevre aktivisti Marmaris Kent Konseyi nedeniyle Halime Şaman’a açtığı 300 bin liralık haksız rekabet davasının ikinci duruşması nedeniyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü adliyede kutlayan Şaman, “Umuyoruz ki halkı hakları konusunda bilinçlendirmenin karşılığı tazminat olmayacak” açıklamasını yapmıştı.

 Sinpaş’ın çevre aktivistine açtığı 300 bin liralık davada ikinci duruşma
Kızılbük’te dinamitler patlıyor: Marmaris’ten imdat çığlığı!
Kızılbük’e giden HDP’li Çepni: Burada devlet eliyle suç işleniyor, ‘Sinpaş devlettir’ deyin o zaman

Projeye verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için açılan dava 6 Temmuz’da görülmüş, duruşma öncesi adliye önünde bir açıklama yapan Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin şunları söylemişti:

“Marmaris’te Sinpaş’a ait bir inşaat yapılıyor. Biz Marmaris Kent Konseyi olarak bu inşaat hakkında iki dava açtık. Biri ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali diğeri de verilen imar durum belgesi ve ruhsatların iptali için. Adalete güveniyoruz çünkü bir ülkeyi ülke yapan unsurlardan biride adalet sistemidir. Milli park alanında dinamit patlatıyor olabilirler, inşaat yasağına rağmen şu son yangında dahi çalışıyor olabilirler, bu gücü kendinde görüyor olabilir bu şirket. Arkası kuvvetlidir veya belediyeyle iş birliği içindedir. Bu mücadele sonunda adalet mekanizmasının bizim lehimize karar vereceğine kalben inanıyorum”

You may also like

Comments

Comments are closed.