KadınManşetTürkiye

Şiddet, ayrımcılık ve mobbingle suçlanan Filmmor kapanma kararı aldı

0

Filmmor Kadın Kooperatifi, 2016-2020 yıllarında çalışan veya gönüllü olan 13 kadın+’nın Filmmor’da çalışma süreçleri boyunca emek sömürüsüne, mobbinge, şiddet-ayrımcılık içeren söylem ve eylemlere maruz bırakıldıklarını anlatan bir metin yayımlamasından sonra kapanma kararı aldı.

Metinden birkaç gün sonra kapandıklarına dair bir bildiri yayımlayan Filmmor, “10 Şubat’tan beri dayatılan söz söyleme mecburiyetini de dijital ‘cadı mahkemelerini’ de reddediyoruz’ ifadesini kullandı.

‘Bu kavga bizim kavgamız değil’

Filmmor, sosyal medya hesabında yayımladığı metinde kapanma kararını şöyle duyurdu:

Filmmor’dan veda,

10 Şubat’tan beri dayatılan söz söyleme mecburiyetini de dijital “cadı mahkemelerini” de reddediyoruz. Çünkü feminist hukuk ve kooperatif dahilinde herhangi bir gündem, itiraz, talep, mekanizma söz konusu olmaksızın sanal ortamda örgütlenen bu ‘kavga’ bizim kavgamız değil.

Bu nefret ikliminin parçası olmamak için Filmmor’u kapatma kararı aldık. Kooperatifin tüm mali ve idari belgelerini açık hale getireceğimiz tasfiye işlemleri ile birlikte, kişisel hak arama sürecini resmi mahkemelerde devam ettireceğiz.

19 yıl süren bu yolculuğu mümkün kılan yol arkadaşlarımıza böyle veda etmek istemezdik ama kurumlar, kişiler gelir geçer, düş sürer.

Yeter ki iyilik, sağlık, esenlik olsun.”

‘Susma Bitsin’den açıklama

Sinema, televizyon, tiyatro alanlarından kadınların kurduğu dayanışma platformu olan ve sektördeki erkek şiddetine karşı mücadele eden Susma Bitsin, dayanışma içinde olduğu Filmmor’da yaşanan süreçle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Sektördeki emek ilişkilerinde haksız muamele ve mobbinge maruz kalan tüm kadın ve LGBTİ+’ların yanındayız” denildi.

Ne olmuştu?

Filmmor’da çalışan veya gönüllü olan kadın+’ların çalıştıkları süre boyunca yaşadıklarını anlatması sosyal medyada da oldukça ses getirmişti. “nomorefilmmor” etiketiyle farklı zamanlarda çalışan birçok kişi, Filmmor’da yaşadıkları mobbingi ve emek sömürüsünü anlatmıştı.

Benzer bir metni 2015 yılında Filmmor’dan ayrıldığını bildiren 14 kişi de kamuoyuyla paylaşmıştı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.