KadınManşetTürkiye

Cumhurbaşkanlığında mobbing ve cinsiyetçi müdahale

0

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı‘na bağlı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde “evrak personeli” olarak çalışırken mobbinge uğradığını ve cinsiyetçi müdahaleyle de karşılaştığını iddia eden Esra Sarı, bayram dönüşü işten çıkarıldı.

Alican Uludağ‘ın DW Türkçe‘deki haberine göre, yargıya taşınan olayda,  Naci Ağbal‘ın Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan ayrılarak Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmasının ardından, yaklaşık dört yıldır Cumhurbaşkanlığı’nda “evrak personeli” olarak çalışan Esra Sarı, iş yerinde sorunlar yaşamaya başladı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı da olan Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Abdullah Rıdvan Ağaoğlu, Sarı’yı önce “temizlik personeli” olarak görevlendirdi. Ancak Sarı, altı ay içinde sağ kolundaki engeli nedeniyle görevini yapamaz hale geldiğini belirterek hastaneden sağlık raporu aldı. Sincan Devlet Hastanesi‘nden alınan yüzde 3 engelini gösteren raporu kuruma sunan Sarı, ertesi gün 3,5 yıldır yaptığı göreve döndü.

Aile Mahkemesi’nden koruma ve uzaklaştırma kararı

Sarı’nın sorunlar yaşadığı süreçte bağlı olduğu Genel Müdür Ağaoğlu’nun kendisine Daire Başkanı’nı göndererek “Kıyafetine dikkat et, saçlarını topla, çok güzel bir bayansın dikkat çekiyorsun, makyaj yapma Genel Müdürümüz böyle istiyor” diye uyardığı da ortaya çıktı. Sarı, yaşadığı baskıların ardından mayıs ayının sonunda mahkemeye başvurdu. Ankara 1. Aile Mahkemesi de talep üzerine 11 Haziran 2021 tarihinden geçerli olmak üzere Sarı’ya üç ay süreyle koruma kararı verdi; Genel Müdür’ün bu süreçte Sarı’ya yaklaşmamasına hükmetti.

Ancak Ağaoğlu’un itirazı üzerine koruma kararı bir gün sonra kaldırıldı. Mahkeme, gerekçesinde bu sorunun “iş yerinde çözümlenmesi gereken bir konu” olduğunu belirtti.

Esra Sarı, bayram sonrası işten çıkarıldı

 

Sarı, bu kez Genel Müdür’den baskı görmeye başladığını belirterek Çalışma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi‘ne (CİMER) de şikâyette bulunarak şu iddialara yer verdi:

Tüm şikayetlere ret

“Salgın sürecine rağmen dokuz yaşındaki kızımı evde tek başına bırakarak dokuz hekim raporlu belgemi sundum. Engel durumuma rağmen mobbing yaparak beni istifaya zorluyor. Benimle aynı sözleşmeyi imzalayıp işe girenleri memur gibi masa başı çalıştırıyor. Bir Genel Müdür’ün bir bayan işçiyle bizzat neden bu kadar uğraştığını hem eşime hem de kurumumda soranlara izah edemez oldum. ‘Buranın Cumhurbaşkanı da Başkanı da benim’ diyerek çalışanları ekmeğiyle tehdit ediyor”

Bu başvurulardan sonuç alamayan Esra Sarı, Ağaoğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kendisine mobbing ve psikolojik baskı yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde “Son bir yıldır beni göz hapsine aldı” diyen Sarı, asansörde karşılaştığı Ağaoğlu’nun kendisine “Sen beni nasıl şikayet edersin, Bunun hesabını sana ödeteceğim” dediğini iddia etti. Ancak savcılık, iddiaların soyut olduğunu savunarak başvuruyu işleme koymama kararı aldı.

Bayram dönüşü işten atıldı

Bu arada kurum Sarı’dan mesaiye geç geldiği gerekçesiyle savunmasını istedi. Sarı, tutanaklara geçen savunmasında şunları kaydetti:

“Eğitim Daire Başkanı Fatoş Arman’ı benimle konuşması için görevlendirmiş, Arman ilkokul çocuğuna terbiye verir gibi ‘forma giy, uzun yelekler giy, kıyafetine dikkat et, saçlarını topla, çok güzel bir bayansın dikkat çekiyorsun, makyaj yapma Genel Müdürümüz böyle istiyor’ demiştir. Kıyafetime karışacak kadar ileri gidilmiştir. Ben kimsenin konu mankeni değilim. Asansörden inip çıkarken beni görme isteği, giriş-çıkış takibimi bizzat yapması, kıyafetime müdahale etmesi, amirlerim aracılığıyla baskı kurdurması… Bir Genel Müdürün sürekli işçi bir bayanı bizzat takip etmesi, kontrol altında tutmasının gayesi nedir? Şefin yapması gereken takip ve kontrolün Genel Müdürün yapmasının izahı nedir?”

Mesai saatine geç geldiği ve mesaisini aksattığı gerekçesiyle hakkında 15 Haziran’da iki günlük yevmiye kesinti cezası verilen Sarı, kesintiye itiraz ederek şikayet dilekçesinde Genel Müdür’ün cinsiyetçi yaklaşımının karşılık bulmamasının vermiş olduğu husumetle ceza verildiğini öne sürdü.

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatiline çıkan Esra Sarı, 26 Temmuz Pazartesi günü iş başı yaptı, ancak Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. Sarı buna karşı da dava açacağını belirtti.

Ağaoğlu’ndan suçlamalara ret

Genel Müdür Abdullah Rıdvan Ağaoğlu da hakkındaki iddialarla ilgili olarak , Sarı’nın sözleşmesi gereğince yapması gereken görevlerini yapmamakta direnmesi sebebiyle hakkında disiplin süreçleri işletildiğini savundu. Hakkındaki iddiaları “iftira” ve “çarpıtma” olarak değerlendiren Ağaoğlu, Aile Mahkemesi’nin kendisine savunma hakkı tanımadan veya araştırma yapmadan uzaklaştırma kararı verdiğini ileri sürdü.

 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.