Doğa Mücadelesiİklim KriziManşet

Shell önünde iklim krizi eylemi: Fosil yakıtları tarihten sileceğiz

0

Adaleti Ağı ve Youth For Climate‘den gençler bugün 14:30’da Gayrettepe Shell önünde fosil yakıtlar için küresel ölçekte eyleme geçilmesi gerekliliğini yinelemek ve net sıfır emisyon taahhütlerine dikkat çekmek üzere bir eylem gerçekleştirdi.

İklim krizine karşı harekete geçilerek fosil yakıt kullanımının sonlanması gerektiğinin vurgulandığı eylemde “Fosil yakıtları tarihten sileceğiz, hep birlikte dayanışma içinde…” denildi. 

‘Krize kriz demediğimiz sürece çözüme ulaşamayız’

İklim krizinin tam ortasında olunduğunun hatırlatıldığı açıklamada gençler, “Krize ‘kriz’ demediğimiz sürece çözüme ulaşamayız. Fosil yakıtlar iklim krizini körükleyen en büyük sektör” ifadelerini kullandı.

Fosil yakıtın iklim krizini beslediği gerçeğine tam da olay yerinden dikkat çeken iklim aktivistleri açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Rusya-Ukrayna gerilimiyle derinleşen küresel enerji krizinden kârlı çıkan İngiliz petrol şirketi Shell oldu. Shell’in bu yılın ilk üç ayında elde ettiği kâr oranı bir önceki yıla göre üç kat artarak 9.1 milyar dolar olmuştur. Bir çok açgözlü için bu bir başarı öyküsü olarak adlandırılmıştır.” 

İlgili haber: Yıl sonunda 860 milyon insan aşırı yoksulluğa düşebilir

‘Karlar direkt ceplerine gidiyor’

Yöneticilerden enflasyon ve Ukrayna’daki savaş trajedisinin, petrol fiyatlarının artmasına olanak sağladığını duyduklarını aktaran aktivistler “Bu kârlar, direkt ceplerine gidiyor” dedi ve Oxfam’ın raporuna işaret etti:

“Oxfam’ın geçtiğimiz günlerde yayımlanan raporu, Putin’in Ukrayna’yı işgali yüzünden büyüyen enerji ve gıda krizinin 2022’de 60 milyondan fazla aşırı yoksul yaratacağını gösterdi. Petrol ve gaz devleri aynı günlerde rekor düzeyde kâr bildirimleri açıkladı. Onlar bu kadar kazanırken sadece bu yıl yaratılan aşırı yoksul sayısı 60 milyondan fazla! “

‘Yerin altında bırak’

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalara da işaret edilen açıklamada küresel ısınmayı 1.5 derecenin altında tutmak için 2050’ye kadar hem petrol hem de doğal gazın yaklaşık yüzde 60’ı ve kömürün yüzde 90’ının yerin altında kalmasının gerektiğinde değinildi ve şunlar eklendi:

“Bu hedefe ulaşmak için küresel petrol ve doğal gaz üretiminde 2050 yılına kadar yıllık yüzde 3 oranında azalma olması gerekiyor. “

“Enerji güvenliğini sağlama bahanesiyle İngiltere açıklarında, Kuzey Denizi‘ndeki Jackdaw bölgesinde daha yeni onaylanan lisans haberiyle görüyoruz ki; karar vericiler yine ‘çaresiz ve yıkıcı bir karar’ vermişler ve hükümetin uzun vadeli bir planı olmadığı da bu şekilde anlaşılmıştır” ifadelerine yer verilen açıklamada “Ocak 2021’de Hollanda’dan bir mahkeme, İngiliz-Hollanda şirketi Royal Dutch Shell’i ‘tehlikeli iklim değişikliğine’ sebebiyet vermekle suçlu buldu. Mahkeme, 2030’a kadar şirketin, dağıtıcılarının ve müşterilerinin karbondioksit salımını 2019 seviyesine göre yüzde 45 oranında azaltmasına karar kıldı” denildi. 

‘Shell gerçek karbon ayak izini küçültmek yerine sosyal girişimlere odaklanıyor’

17 bin vatandaşın ve Friends For Earth Hollanda’nın açtığı ortak davada, küresel karbondioksit salımının yüzde 3’ünden sorumlu söz konusu şirketin verdiği zararların durdurulmasının talep edildiğinin aktarıldığı basın açıklamasında şunlara yer verildi: 

“Shell davanın sonucunda 2030’a kadar ürünlerinin karbon ‘yoğunluğunu’ yüzde 20 azaltacağını ve 2050’de net sıfır emisyona ulaşacağını taahhüt etmişti ama mahkemede, Shell’in bu girişimlerini yeterli bulunmadı ve şirketin gerçek karbon ayak izini küçültmek yerine sosyal girişimlere odaklandığını belirtti.”

Hollanda mahkemesinin verdiği kararın ve direkt olmasa da Fransa ve Almanya’da hükümetlerin hedeflerinin Shell’in karbondioksit salımını azaltması gerçeğini değiştirmediğini belirten genç aktivistler şunları söyledi:

“Guardian tarafından yayınlanan bir araştırmada, dünyanın en büyük fosil yakıt firmalarının sessizce 195 ‘karbon bombası’ planladığını ortaya çıkarmıştı- iklimi küresel ölçekte kabul edilen sıcaklık sınırlarının ötesine geçecek ve feci küresel etkiler yaratacak devasa petrol ve gaz projeleri…”

‘Yaklaşık yüzde 60’ı şimdiden pompalamaya başladı’

Gençler projeyi “Her biri ömürleri boyunca en az bir milyar ton CO2 emisyonu ile sonuçlanacak, toplamda yaklaşık 18 yıllık mevcut küresel CO2 emisyonuna eşdeğer 195 karbon bombası, devasa petrol ve gaz projesi” şeklinde tanımlıyor ve “Bunların yaklaşık yüzde 60’ı şimdiden pompalamaya başladı” ifadelerini kullanıyor.

‘Shell fosil yakıt operasyonlarına 17 milyar dolar ayırdı’

Bir düzine en büyük petrol şirketin, küresel ısınmanın 2C’nin çok altında sınırlanması durumunda yakılamayacak yeni petrol ve gaz alanlarını sömürmek için on yılın geri kalanında günde 103 milyon dolar harcama yolunda ilerlediğini söyleyen gençler basın açıklamasının devamında şu ifadeleri kullanıyor:

“Shell, ‘düşük karbonlu biyoyakıtlar ve hidrojen, elektrikli araç şarjı, güneş ve rüzgar enerjisine’ yatırım yaptığını söylemişti, ancak 2021’de düşük karbonlu işletmeler için yılda üç milyar dolara yakın bütçe ayırdı, buna karşılık fosil yakıt operasyonlarına 17 milyar dolar ayırdı.”

‘Canlıların yaşamını kritik bir biçimde etkileyecek’

Shell’in sismik araştırma yapma planlarını durdurma mücadelesi Doğu Cape Eyaleti Yüksek Mahkemesi‘nde devam ediyor. Shell’in 11 bin ton petrolü Kuzey Denizi‘ne dökmek istediğini vurgulayan gençler “Bu, yalnızca çevreyi değil, aynı zamanda balıklar, kuşlar ve deniz memelileri gibi, ortamdaki deniz yaşamını da kritik biçimde etkileyecektir” diyor.

İngiltere’de yeni onaylanan Jackdaw gaz sahasının 120 milyon ile 250 milyon varil petrol eşdeğeri arasında rezervi olduğu ve Shell’in 2025’in ikinci yarısında üretime başlamayı planladığının düşünüldüğünü hatırlatan gençler açıklamanın devamında şunları aktarıyor:

’99 yıldır Türkiye’de geleceğimizi karartıyorsunuz’

“Shell’i gerekli herhangi bir yasal, ekonomik veya politik yollarla yok etmenin zamanı, Shell’in artık fosil endüstrisindeki işçiler için Adil Geçiş sağlaması, etkilenen topluluklar ve ekosistemler için tazminatları sağlaması, herkes için merkeziyetsiz sosyal bir Enerji  Demokrasi’si oluşturması gerekiyor. 

99 yıldır Türkiye’de geleceğimizi karartıyorsunuz, 100. yılda gidişinizi görmekten memnun olacağız. Geleceğimizi karartırken iklim adaletinden kaçabilirsiniz ama saklanamazsınız. Enerji fiyatları yükselirken ve milyonlar yakıt yoksulluğu çekerken Shell rekor kâr kaydetti. İklim kriziyle mücadelede Shell’e yer yok! Nereye giderseniz gidin kitlesel suçlarınızı imha etmek için buluşacağız.”

You may also like

Comments

Comments are closed.