ManşetSağlık

Serumlarda da mikroplastik tespit edildi

0

Adana‘daki Çukurova Üniversitesi ile Danimarka‘nın Roskilde Üniversitesi‘nde görevli akademisyenler, tıbbi tedavilerde kullanılan serumları inceledikleri ortak çalışmada, 1 litrelik serumlarda 65 adet mikroplastik olduğunu tespit etti.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Gündoğdu ile Öğr. Gör. Dr. Uğur Çağlayan ve Roskilde Üniversitesi’nde görevli Dr. Kristian Syberg ve Tiffany Ramos‘un ortak çalışmasında  piyasada satılan PVC ve polipropilen ambalajlı serumlar incelendi.  Çarpıcı sonuçların çıktığı çalışma, hakemli, bilimsel ve akademik bir dergi olan Environmental Toxicology and Pharmacology’da yayımladı.

13 markanın serumlarında mikroplastik bulundu

Bir yıl süren çalışmanın detaylarını paylaşan Dr. Çağlayan, Çukurova Üniversitesi Merkezi Laboratuvarı‘nda yaptıkları çalışma için bölgedeki eczanelerden farklı tip ambalajlardaki serum sıvılarını topladıklarını anlattı: “Bu sıvıları aynen hastaya verilir gibi bir filtreden damıttık ve filtre üzerinde tutunan polimerleri, mikroplastik dediğimiz parçacıkları, ileri gelişmiş Raman analizi ile belirledik. 13 farklı markadan aldığımız serum ürünlerinin içerisinde 1 litrede 65 adet olacak şekilde mikroplastik olduğunu saptadık”

Yaşayan insanların akciğerlerinde ilk kez mikroplastik görüldü
Mikroplastik ilk kez insan kanında tespit edildi
Biberonla beslenen bebekler her gün milyonlarca mikroplastik parçacık yutuyor
‣ ‘Mikroplastikler insan vücudunda genetik bozukluklara yol açıyor’

Yılda yüzlerce mikroplastik, damar yoluyla insana veriliyor

Kanda yapılan bir çalışmada, damardaki kan plaklarında var olan mikroplastiklerin kalp krizi riskini çok ciddi miktarda artırdığının ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Sedat Gündoğdu ise şunları söyledi:

“Ancak damarlarda bu kadar mikroplastiğin nasıl varolduğuna dair bir araştırma yoktu. Bu çalışmayla damar yolu ile verilen sıvıların doğrudan mikroplastik maruziyetine neden olduğunu ortaya koyduk. Çalışma sonucundaki değerlendirmede, bir kişinin OECD ülkesinde hastaneye yatma süresi üzerinden yaptığımız hesaplamada, bir yılda yaklaşık 200 ile 350 arasında mikroplastiği sadece bu tedavi yöntemiyle, damar yolu sıvıları ile vücuduna aldığını tespit ettik.”

İnsan eli değmemiş yeryüzü katmanlarında mikroplastik bulundu
Mikroplastikler bulutlarda: Bulut suyunda litre başına 6,7 ila 13,9 tane mikroplastik tespit edildi
Kullandığımız tüm şekerlerde mikroplastik çıktı
Konserve balık ambalajında mikroplastik bulundu
İzmit Körfezi’ndeki her 10 balıktan dördünde mikroplastik tespit edildi
Hollanda’daki çiftlik hayvanlarının etinde, sütünde ve kanında mikroplastik tespit edildi

‘Cam serum kullanmalı’

Özellikle sağlık sektöründe plastiğe maruziyeti azaltmanın önemini anlatan Gündoğdu, tıbbi tedavide plastik kullanımının sınırlandırılması gerektiğini söyledi:

“Plastiğin insanlar ve diğer canlılar ile bu kadar yakın temasta bulunması konusunu artık yeniden düşünmemiz gerekiyor. Plastiğin Parkinson, Alzheimer, demans, kalp krizi ve tümör oluşumu ile çok ciddi ilişkileri olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konuyor. Sadece plastik olarak da düşünmemek lazım. Plastik yapılırken kullanılan kimyasallar da çeşitli kanser vakaları ve hormonel bozukluklar ile doğrudan ilişkili olarak nitelendiriliyor. Özellikle tıbbi tedavilerde plastik kullanımının sınırlandırılması, ciddi testler, kontroller yapılarak mümkün olduğunca cam serum kullanılması yerinde olacaktır.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.