İfade Özgürlüğüİnsan HaklarıManşet

Şebnem Korur Fincancı tutuklanarak cezaevine gönderildi

0

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin hedef gösterdiği Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ankara Adliyesi 3’üncü Sulh Ceza hakimliğince tutuklanarak Sincan Kapalı Kadın Cezaevine gönderildi.

İstanbul Kadıköy‘deki evinde dün (26 Ekim) gözaltına alınmıştı. Ankara’ya getirilen Fincancı, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye getirilmiş ve savcıya ifade vermiş, ardından”terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlarından tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti.

Fincancı için sesler yükseliyor: Vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz 
Protetestolara polis saldırdı, onlarca kişi gözaltına alındı 

Adliye ‘boşaltıldı’

Sabah saatlerinde Adliye’ye getirilien Fincancı’nın yanında olmak isteyen öğrencileri, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), TMMMOB, Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve TTB Merkez Konseyi temsilcilerinin de olduğu emek güçleri, darp edilerek binadan çıkarıldı.

KESK’ten Döne Gevher, TTB’den Selma Güngör, SES Genel Kadın Sekreteri Gönül Adıbelli, Tıp Öğrencileri Komisyonu (TÖK) üyesi Helin Çakır, sürüklenerek gözaltına alındı.

Adliye’de haber takip yapan bazı gazeteciler de polis zoruyla alan dışına çıkarıldı. Adliye önündeki alanda kimlik kontrolü yapılmaya başlandı. Gazeteciler, bunun halkın haber alma hakkına engel olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Bizler tıpkı TTB gibi özel kanunlarla kurulmuş aynı statüde örgütleriz. Bir birlik başkanının yargılanmasına TMMOB Başkanının alınmaması ve yol boyunca sürüklenmesi, Ankara Emniyeti’nin kaldırımlarda dahi bizi engellemesi anlaşılır bir durum değildir. Ben içeri almadılar; savcının talimatı varmış. ‘Belirli sayıda kişi içeri alınacak, içeride yeterli sayıda insan var’ dediler. Ben şu anda Ankara’da Emniyetin bize yönelik davranışına suç duyurusunda bulunmak için adliyeye gitmek istiyorum, ona dahi izin verilmiyor. En demokratik haklarını kullanan, arkadaşlarını izlemek isteyen arkadaşlarımızdan 5 gözaltı var. Ve bunlar da örgütlerin yöneticileri. İçlerinde tıp öğrencileri, TTB yöneticileri ve KESK’ten yöneticiler var. Bu anlaşılır bir durum değildir. Türkiye’de hukuksuzluktan bir an evvel vazgeçilmeli. Emniyet güçleri, yargı ve hukuk iktidarın maşası gibi davranmaktan vazgeçmeli. Biz ülkemizde hukuk ve adalet istiyoruz.”

Ne olmuştu? 

Türkiye’nin Kuzey Irak‘taki operasyonları sırasında kimyasal gaz kullanıldığı iddialarını değerlendiren Dr. Şebnem Korur Fincancı, görüntülerini incelediğini belirterek, “Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik-zehirli kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz” demişti.

‣ Kimyasal gaz iddiaları Meclis’te: Etkin soruşturma istendi

Bağımsız heyetlerin bölgede inceleme yapmasının uluslararası sözleşmeler gereği zorunlu olduğuna dikkat çeken Fincancı, “Uluslararası sözleşmelerin uygulanması ve kimyasal silahların kullanımını yasaklayan Cenevre Sözleşmesi kapsamında böyle bir iddia ortaya çıktığında nasıl bir araştırma yapılacağı da Minnesota Protokolü’nün ilkelerinin ele alınması gerekiyor” diye konuşmuştu.

İddialar Meclis gündemine getirilmiş; HDP‘den Meral Danış Beştaş ve CHP‘li Sezgin Tanrıkulu bağımsız soruşturma istemişti. Edirne F Tipi Cezaevi‘nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, görüntülere ve  iddialara TBMM’nin sessiz kalamayacağını söylemişti.

İktidar kanadı ise iddiaları reddetmiş, MSB‘dan yapılan açıklamada, TSK’nin envanterinde kimyasal gaz bulunmadığı duyurulmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Irak‘taki Federal Kürdistan Bölgesi’nde yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin açıklama yapan TTB Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlatmıştı. 

Soruşturma başlatılmasının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fincancı’yla ilgili şunları söylemişti:

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yürüttüğü sınır ötesi harekatlara iftira atan Tabipler Birliği Başkanıyla ilgili yargı harekete geçmiştir. Ayrıca bu ismin üzerinde de çalışmalarımızı yürütecek, gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin de değiştirilmesini sağlayacağız. Terör örgütünün diliyle konuşarak ülkesine ve ordusuna alçakça bühtan eden böyle bir şahsın, adı Türk ile başlayan bir kurumun başında olmasının milletimizin her bir ferdini rahatsız ettiğine inanıyorum.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızın yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarına ve mahkemelerin vereceği kararlara göre hem bu kişiyle hem de bu kurumla ilgili gereken adımlar atılacaktır. Bu çerçevede kabine toplantımızda ilgili bakanlarımıza Tabipler Birliği başta olmak üzere meslek örgütlerinde yeni bir yapıya geçilmesine yönelik mevzuat çalışmalarının hızlandırılması talimatını verdik.

Meslek örgütlerini ideolojik saplantılarının borazanı haline getiren terör örgütü destekçilerini, buralardan temizleyerek bu yapıları kuruluş amaçlarına uygun faaliyetlere yoğunlaştırmakta kararlıyız.”

TTB Fincancı’nın gözaltına alınmasının ardından destek açıklamasında bulunmuş, Şebnem Korur Fincancı’nın ifadelerinin suç unsuru olmadığını belirtmişti.

Fincancı dün (26 Ekim’de), avukatları aracılığıyla ulaştığı notunda şunları yazmıştı:

“Sevgili yol arkadaşlarım,

Bu gerçek dışı durum ile karşı karşıya kaldığınız için üzgünüm. Ancak dayanışma ile bu gerçek dışı süreci aşacağımızı biliyorum.

Sizlere kaynaklarıyla bilimsel görüş sürecini aktaracaktım, fırsat olmadı. Bu süreç bitince delillendirme üzerine bir toplantı yapalım.

Sizlerin kesinlikle çok yoğunluğunuz vardır, bu yoğunluğa maalesef ben de katkı sunmuş oldum. Bu karalama kampanyasını da aşıp birlikte mücadele edeceğiz. İnsanca bir sağlık sistemini hep birlikte kuracağımız günlere dayanışmayla…

Şebnem.”

You may also like

Comments

Comments are closed.