İfade Özgürlüğüİnsan HaklarıManşet

TTB: Şebnem Korur Fincancı’nın ifadeleri suç unsuru değil

0

Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklamasında bulunuldu. Açıklamada “Ne bu gözaltının ne de soruşturmanın hukuki zemini vardır, zira hocamızın ifade ettiği hiçbir şey suç unsuru değildir” denildi.

21 Ekim 2022 tarihinde TTB Hukuk Bürosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme yapıldığının, savcılığa medyadan soruşturma başlatıldığının öğrenildiğinin belirtildiğinin, talep halinde Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın uygun bir zamanda ifade için gelebileceğinin bildirildiğinin aktarıldığı açıklamada “Bu bilgilendirmeye rağmen başsavcılık, Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması sürecini başlatmıştır ve dahası bu süreci bir gösteriye dönüştürmüştür” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada iktidara yönelik şunlar söylendi:

“Geldiğimiz noktada bu gözaltı kararı iktidar çevrelerinin uzun zamandır TTB’ye ve TTB yöneticilerine yönelik artırmaya çalıştığı baskının son aşamasını oluşturmuş, kamuoyunda gelişen tartışmalar bu çabaya yönelik bahane olarak kullanılmıştır.”

‘Siyasi linci ve hukuksuz uygulamaları kabul etmiyoruz’

TTB’nin, bahsi geçen tartışmalara dair düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde gelen eleştirileri dikkatle dinlediğinin ve değerlendirdiğinin belirtildiği açıklamada “Ancak bu durum, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın uğradığı siyasi linci ve maruz kaldığı hukuksuz uygulamaları kabul edeceğimiz anlamına gelmeyecektir. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, ifadesinin alınıp derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” denildi ve eklendi:

“Müstebit iktidarın uygulamalarına karşı, demokrasiyi, barışı, bilimin bağımsızlığını, bilim insanlarının ifade özgürlüğünü ve bunlarla yakından ilişkili halk sağlığını koruma mücadelesini Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya ve TTB’ye sahip çıkarak sürdüreceğiz.

Dr. Şebnem Korur Fincancı, yalnız değildir, onurumuzdur!”

Emek ve meslek örgütlerinden Fincancı’ya destek

Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya destek ve ifade özgürlüğüne yönelik ihlallere dikkat çekmek üzere TTB binasında emek ve meslek örgütleri bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi:

 

You may also like

Comments

Comments are closed.