Dış Köşe

Rıdvan’la Fener seyircisi ayrı takımda – Ümit Kıvanç

0

Ümit Kıvanç“Futbol zekası” diye bir şey var mıdır? Futbol denen oyunun içinde yaşamamış olanlar pek anlayamaz ama kesinlikle vardır. Kanıtı şudur ve pek çok futbolseverin başına pek çok defa gelmiştir: Ayağına topu aldığı zaman dünyanın en geniş perspektifli, en hızlı ve çok ihtimalli düşünen adamı olduğundan zerrece şüphe etmeyeceğiniz bir futbolcuyu saha dışında konuşurken izler ve şaşar kalırsınız: O keskin zekalı adam bu mudur?

Rıdvan Dilmen’e “şeytan” lakabı sadece ayağının hünerinden ötürü takılmadı; ‘zihni rakiplerinkinden hızlı çalışır, aklı rakiplerin öngörebileceğinden çok farklı ihtimaller üretir’ demekti bunun anlamı. Dilmen, futbol zekasının saha dışında da işgörebileceğini, yorumculuk yaptığı maçlarda, pozisyonun gelişinden olacak golü bilerek vs. gösterdi. Bir yere kadarmış.

29 Aralık Pazar günü Fenerbahçe seyircisi, yolsuzluk operasyonlarını es geçmek istemedi, hazır takım da rahat rahat galip geliyorken, memleket politikasına el attı. Ve Rıdvan Dilmen’den fena tokat yedi. Dilmen, NTV’nin Yüzde 100 Futbol‘unda, “başbakanımızın şahsına karşı yapılan tezahüratları kınadığını” belirtti. Olabilir, halihazırdaki rejimimiz, başbakanın aynı anda sekiz kanalda birden görünmesini, ekranlarda ağzını açan herkesin başbakanı savunmasını vs. öngörüyor. Fakat burada fazlasıyla tuhaf olan, Dilmen’in yolsuzluk üzerinden hükümeti ve başbakanı protesto eden Fenerlileri kınama gerekçesiydi. Bakın şimdi, Dilmen’in sözleri:

“3 Temmuz sürecinde Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan, herkesten fazla Fenerbahçelilik göstermiştir. Bildiğim için söylüyorum. Bu ayrıntıların hepsini Sayın Aziz Yıldırım biliyordur ve konuyla ilgili açıklama yapmasını bekliyorum. Bir Fenerbahçeli olarak gerçekten çok üzüldüm. Çok ciddi hizmetleri olan ülkenin Başbakanına haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Neden haksızlık yapıldığını da Başkan Yıldırım’ın açıklamasını bekliyorum. Beğenmeyebilirsiniz, oy kullanmayabilirisiniz. Zaten Fenerbahçe kulübüne siyasetin karışmaması lazım.”

Yani ne diyor? “3 Temmuz süreci”nde, yani ortaya çıkarılmış şike vakaları ve girişimlerine rağmen Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe Kulübü’nün cezadan kurtarılması operasyonunda, başbakan “herkesten fazla Fenerbahçelilik göstermiş”. Rıdvan Dilmen bunu “bildiği için” söylüyor. Aziz Yıldırım’ın da bildiğinden emin: “Sayın Başbakan herkesten fazla Fenerbahçelilik yapmıştır; hiç hak etmedi.” Dilmen’in temennisinin aksine, Aziz Yıldırım tek laf etmese daha iyi olacak sanırım. Çünkü Dilmen başbakanı savunacağım derken “3 Temmuz süreci”ne dair bilinip de söylenmeyeni ortaya dökmüş oldu.

“Kulübe siyaset karışmaması lazım” derken, başbakanın nasıl “Fenerbahçelilik yaptığını” anlatarak! Bütün Rıdvan’ları sahadaki halleriyle hatırlayabilsek ne güzel olurdu…

Ümit Kıvanç – riyatabirleri.blogspot.com

More in Dış Köşe

You may also like

Comments

Comments are closed.