Köşe Yazıları

Nuh Köklü arkadaşımızdı!

0

“Doğayı tahrip edenler hayatımızı da yok ediyor, dolayısıyla hayatımızı savunmalıyız…” diyordu Nuh Köklü, Yengecin isyanı, kaynağın büyüsü yazısında. Yazıda tıpkı Ergene Nehri’ nin akışı gibi akıyordu kelimeleri. Kirletilen Ergene Nehri için kaleme aldığı son yazısında asıl meselenin suyun kaynağına yani doğal hayatın akışına saygı duymaktan geçtiğini vurguluyordu.

Gündöndü: Bir Nehrin Hikayesi, Ergene belgeselinin sonunda Saros’ un kirlenen sularından süpürülen ve kollarını açıp, adeta, “hayatımı alırsanız dişlerimi gösteririm” diyerek isyan eden yengece atıfla; doğal hayatın gözesini kurutanlara, hayatı kirletenlere karşı diş göstermenin tam da zamanı olduğunu hatırlatıyordu hepimize.

Nuh, iki sene önce sokak köpekleri için mama aldığı mahalle esnafı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. O günlerde mecliste görüşülen İç Güvenlik Yasası’na karşı düzenlenen protestoya katılmış ve akşam 22.00 sıralarında Kadıköy, Karakolhane Sokağı’nda arkadaşlarıyla kar topu oynuyorlardı.

Bu sırada aktar dükkanının camına da bir kar topu isabet etmişti. Bugün de olduğu gibi, toplumsal ayrışmanın ısrarlı söylemlerle büyütüldüğü, insanların iki ayrı uca çekilmeye çalışıldığı günlerden geçiyorduk. ‘Öfkeli’ esnaf Nuh ve arkadaşlarına önce tehditler savurup, sopayla saldırmış, bu öfkesini dindirmeye yetmemiş, bu kez tezgâhtan kaptığı ekmek bıçağıyla saldırmaya başlamıştı. Nuh Köklü arbede sırasında yere düşen bir arkadaşını kurtarmaya çalışırken yere düşmüş ve en güzel yerine, kalbine aldığı bıçak darbeleri sonucu, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen 17 Şubat 2015’ de hayata veda etmişti.

Arkadaşlarının anlattığına göre Nuh’ u hastaneye yetiştirmeye çalışırken bile sözlü tacizlerini sürdüren öfkeli esnaf Serkan Azizoğlu kendinden emin “Bana bir şey olmaz, raporum var, yarın elimim kolumu sallayarak dışarı çıkarım” diyormuş! Bugün de İstanbul sokaklarında dolaşan yüzlerce Serkan Azizoğlu olduğunu biliyoruz.

Katil, Nuh’un arkadaşlarının da ısrarlı takibiyle davanın sonunda müebbet hapis cezası aldı ama neye yarar? Yüreği avuçlarında dolaşan, onu her an isteyen herkese vermeye hazır bir insanı, arkadaşımız Nuh’u geri getirmeye yeter mi?

Nuh Köklü son anlarında yaşama tutunmaya çalışırken “Keşke rüya olsa” diyormuş.

46 yaşında hayata veda eden gazeteci, yazar, televizyoncu, radyo programcısı, sendikacı ve ekoloji mücadeleleri aktivisti Nuh Köklü, Express dergisi, İstanbul Life, Tempo dergisi ve Bianet’ te çalışmış.

Latin Amerika dönüşü Hürriyet ve Radikal gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yapan Köklü, Sabah gazetesinde editör olarak çalıştığı yıllarda TGS’ nin iş yeri temsilcisiymiş. Şubat 2009’ da ATV-Sabah grevini hemen öncesi işine son verilmiş.

Arkadaşları onu “Ana-akım medya kuruluşlarında uzun yıllar kalemini ve kişiliğini satmadan çalışan, her zaman sendikal mücadelenin içinde olan Nuh Köklü, bu onurlu duruşundan işsiz kalma pahasına vazgeçmemişti. Seçilmiş işyeri temsilcimiz olmasına rağmen hukuk tanımaz işveren tarafından Sabah-ATV grevi öncesinde işten atılmıştı. Yine de grev önlüğünü ilk o giydi. Bir yılı aşkın süre boyunca grevde olan arkadaşlarını bir gün bile yalnız bırakmadı, grev yasaklanana kadar pankartının altında yerini aldı…Sonraki yıllarda çalıştığı diğer medya kuruluşlarında da meslektaşlarını sendika ile buluşturmaya devam etti. Hunharca öldürülene kadar TGS çatısı altında işsiz gazetecilerin sorunlarını çözmek için uğraştı. Kişilere küstü ama örgütlü mücadeleye asla küsmedi. Hep sendikası ile birlikte hareket etti.” diye anlatıyorlardı.

Nuh, Sabah gazetesinden sonra Mayıs 2014’ e kadar NTV’ de program editörü olarak çalışmış.

Nuh Köklü’ nün sesini Açık Radyo’ dan tanıyordum. Nuh’ u İstanbul Ergene İnisiyatifi’ nin toplantılarına katıldığı günlerde yakından tanıma şansım oldu. İlk anda dayanışmacı- mücadeleci kimliğini hissettiriyordu. Arkadaşlarıyla yeni bir internet gazetesinin hazırlığındaydılar. Nuh’ un bir dönem Güney Amerika’ da yaşadığını da o sohbetlerde öğrenmiştim; bir de Nick Cave’ i çok sevdiğini.

Bu videoyu onun anısına hazırladım. Bir de Nick Cave şarkısı ekledim.

Nuh’ un radyoculuğunu ölümünü takip eden günlerde Açık Radyo’ da Ömer Madra anlatmıştı. Nuh Köklü, 2001’ de Açık Radyo’ da yayımlanan İstanbul, Açık Şehir dizisine Bir Şey Daha Var programı ile katılmış; bizleri İstanbul’ u İstanbul yapan gözden ırak mahallelerine, pek bilinmeyen- görünmeyen insanlarına  taşımıştı.


NUH KÖKLÜ/ AÇIK RADYO “BİR ŞEY DAHA VAR” 1… paylaşan: ercumentgr

2001 Mayıs’ ında yayımlanan bu programda Nuh, benim de çocukluğumun geçtiği Samatya’ yı, Küçük Paris Meyhanesi’ ni konuşuyor.

Nuh’ un güçlü kalemi Mayıs 2002’ de bu kez Açık Radyo’ nun 15. Yılına özel çıkardığı ansiklopedik Açık Kitap’ ta karşımıza çıkıyordu.


NUH KÖKLÜ/ AÇIK KİTAP’ TAN ALINTILAR “MAHALLE… paylaşan: ercumentgr

Nuh Köklü’ nün mücadelesi, katledildiği sokağın girişine yerleştirilen İskender Giray’ın yapıtı, Ayrışma heykeliyle sonsuza kadar yaşayacak. Arkadaşları heykele “Nereye vursa kalbine gelirdi!” notunu düşmüşler.

Nuh Köklü arkadaşımızdı… Geride bıraktığı anıları, kelimeleri ve sesiyle her zaman arkadaşımız olarak kalacak…

 

Ercüment Gürçay

You may also like

Comments

Comments are closed.