Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Muğlalı aktivistler: Demokles’in kılıcı tepemizdeyken dört dava açtık, yanlışı gizleyemezsiniz

0

Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi üyesi aktivistler, son günlerde doğayı Adliye koridorlarında kendilerine açılan davaların duruşmalarda savunuyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan ve kanunun arkasından dolananlara, kanunları hiçe sayanlara ve kamu görevini yerine getirmeyenlere seslenen Komite üyeleri, şu ifadeleri kullanıyor:

“Marmaris Kent Konseyi ve Ekolojik Mücadele Komitesi olarak sürdürdüğümüz çevre, adalet ve ahlak mücadelesinde yola çıktığımızdan daha güçlüyüz. Bugün toplumu, kamu vicdanını temsil eden yapılarla kurduğumuz dayanışma ile mücadelemiz büyümüş, bize dayatılmak istenen projeye yanlış diyenlerin sesi yükselmiştir.”

Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sinpaş/Kızılbük projesi için verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu‘ kararına karşı Muğla Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Muğla Mimarlar Odası, Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi ve Marmaris Kent Konseyi tarafından dört ayrı dava açıldığı duyuruldu.

Öte yandan komite ve konsey üyelerinden Ufuk Beytekin 11 Nisan’da, Halime Şaman ise 12 Nisan’da, Sinpaş/Kızılbük’ün kendilerine açtığı ‘haksız rekabet’e dayalı 300 bin TL’lik tazminat davasında hakim karşısına çıkmıştı. Aktivistler Adliye koridorlarından şunları aktardı:

“Biliyoruz Demokles’in Kılıcı gibi başımızda ‘tazminat davalarını’ sallandırmaya çalışıyorsunuz. Ama gördüğünüz gibi ne sustuk ne de korktuk. Yanlışı gizleyemezsiniz!

Yanlışı, her yıl Mavi Bayrak alan kıyılarınız bu bayrağı almadığında görürsünüz. Turist sayısı ve turizm geliri giderek azaldığında yaşam standartlarınızda hissedersiniz. Soluduğunuz havanın kirlenmesinde fark edersiniz. Tarım ürünlerinin kıtlığa ilerlemesinde, sofranıza konulan ürün çeşidi azalmaya başladığında ise yanlıştan kaçma şansınız kalmaz artık.”

Sinpaş/ Kızılbük’ün Marmaris’e dayatmaya çalıştığı yanlışın, Marmaris Belediyesi aracılığı ile kural/yasa tanımaz biçimde ruhsat verilerek meşrulaştırılmaya çalışıldığını belirten aktivistler “Ama bugün, aynı yanlışın kamu vicdanından yana sorumluluk alanlar sayesinde düzeltilmesi, düne göre daha mümkün hale gelmiştir. Marmaris Belediyesi’nin meşrulaştırmak istediği yanlışa, Muğla Büyük Şehir Belediyesi Sinpaş/ Kızılbük’e ÇŞİD Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu kararının iptal edilmesi için dava açarak dur demiştir” dedi.

İster firma ister idareci olsun; halkın, doğanın yararından yana olmayanların Aşıklar Tepesi’ni “jiletli kapı” ile tekrar kapatmayı planladığını dile getiren aktivistler son olarak şu ifadeleri kullandı:

“İnşaat yasağının yaklaştığı günlerde, yasağın gereğinin yapılmasının takipçisi olacağımızı şimdiden ilan etmiş olalım. Bizler oluşturduğumuz bu toplumsal güçle, önümüzdeki seçimin Türkiye’ye vaat ettiği değişime, adalete ve dayanışmaya inanıyoruz. Doğanın, Marmaris’in, Marmarislinin haklarını savunmaya devam edeceğiz, söz veriyoruz!”

Ne olmuştu?

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılbük mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satıldı.

1988’de Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı. Fakat 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durdu.

Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye bin 400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu.

Belediye konut yapımına izin vermedi ancak Muğla Valiliği , 27 Temmuz’dan 8 Ağustos’a kadar devam eden büyük orman yangınlarından beş gün sonra, devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Kararın iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince, Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Açılan dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, Valiliğin kararının yasalara aykırı olduğu; projenin kıyıya, denize, bölgedeki endemik türlere ve ekolojik bütünlüğe zarar verdiği tespit edilmişti.

‣Marmaris Kızılbük koyunda bilirkişi keşfi: Yaşanan tahribatı gözlerimizle gördük

Konsey’in Ekolojik Mücadele Komitesi, Sinpaş inşaatı ile ilgili davada Marmaris Belediyesi’nin mahkemeye gönderdiği yazılı beyan sebebiyle Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İmardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Burak Demirtaş ve İmar Müdürü için “görevi kötüye kullanma” nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş, Belediye’ye , Kızılbük Thermal Wellness Resort Otel/Devre mülk projesi için düzenlediği İmar Durum Belgesi ile 56 adet yapı ruhsatının iptali talepli dava açmıştı.

‣ Çevre aktivistlerinden Sinpaş’a izin veren Marmaris Belediyesi hakkında suç duyurusu

Sinpaş’a verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararına açılan davayı kamuoyuna anlatan çevre aktivisti Marmaris Kent Konseyi nedeniyle Halime Şaman’a açtığı 300 bin liralık haksız rekabet davasının ikinci duruşması nedeniyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü adliyede kutlayan Şaman, “Umuyoruz ki halkı hakları konusunda bilinçlendirmenin karşılığı tazminat olmayacak” açıklamasını yapmıştı.

‣Sinpaş’ın çevre aktivistine açtığı 300 bin liralık davada ikinci duruşma
‣Kızılbük’te dinamitler patlıyor: Marmaris’ten imdat çığlığı!
‣Kızılbük’e giden HDP’li Çepni: Burada devlet eliyle suç işleniyor, ‘Sinpaş devlettir’ deyin o zaman

Projeye verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için açılan dava 6 Temmuz’da görülmüş, duruşma öncesi adliye önünde bir açıklama yapan Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin şunları söylemişti:

“Marmaris’te Sinpaş’a ait bir inşaat yapılıyor. Biz Marmaris Kent Konseyi olarak bu inşaat hakkında iki dava açtık. Biri ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali diğeri de verilen imar durum belgesi ve ruhsatların iptali için. Adalete güveniyoruz çünkü bir ülkeyi ülke yapan unsurlardan biride adalet sistemidir. Milli park alanında dinamit patlatıyor olabilirler, inşaat yasağına rağmen şu son yangında dahi çalışıyor olabilirler, bu gücü kendinde görüyor olabilir bu şirket. Arkası kuvvetlidir veya belediyeyle iş birliği içindedir. Bu mücadele sonunda adalet mekanizmasının bizim lehimize karar vereceğine kalben inanıyorum”

You may also like

Comments

Comments are closed.