İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Metin Lokumcu’nun öldürüldüğü güne dair yeni görüntülere ulaşıldı

0

Artvin Hopa‘da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın mitingi öncesinde düzenlenen eylemde polisin sıktığı biber gazı sonucu hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu‘nun öldürüldüğü güne ait yeni görüntülere ulaşıldı.

Videoda sivil giyimli bir kişinin talimatıyla gaz fişeğinin atıldığı görülüyor.

‘Gücümüzü gösterecek şekilde durun’

Metin Lokumcu Davası” isimli Twitter hesabı tarafından görüntüler şu not ile birlikte paylaşıldı:

Metin Lokumcu’nun kimyasal gaz sonucu hayatını kaybettiği 31 Mayıs 2011’den önemli görüntüler:

Sivil giyimli kişi: Sakin olun, birlik düzeninizi alın, gücümüzü gösterecek şekilde durun.

Aynı kişi, gaz fişeğinin nasıl atılacağını göstererek: Hedef al

#MetinLokumcuAdaletBekliyor”

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığı‘nın “OC Gaz Spreyi Kullanım Esasları” genelgesinde “Göz yaşartıcı OC gaz spreyi, yalnızca ‘Göz Yaşartıcı Gazlar ile Gaz Maskelerinin Kullanımı Kursu’ ve ‘Göz Yaşartıcı Gaz Spreyi Kullanım Eğitimi’ alan yetkili personel tarafından kullanılacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Dava süreci

Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması 21 Nisan tarihinde görülmüştü.

“Taksirle ölüme neden olma” suçlamasıyla 13 polisin yargılandığı davanın ikinci duruşması da 28 Haziran’da görülmüş, reddi hakim talebi reddedilmişti.

Yapılan itirazlar sonucunda da davanın Asliye Ceza Mahkemesi yerine Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verilmişti.

Dava 20-21 Aralık’ta Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülecek.

Ne olmuştu?

Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’de, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyası mitingi için geldiği sırada düzenlenen protestolara ilişkin polisin sıktığı biber gazından ve aldığı darbelerden etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetmişti.

Protestolarla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 70 kişiden 16’sı tutuklanmış, daha sonra ise serbest bırakılmışlardı.

Lokumcu’nun ölümüne ilişkin soruşturma dokuz yıl sonra tamamlanmıştı. 13 kişinin yargılandığı dosyada sanıklar “taksirle ölüme neden olmak” ile suçlanarak haklarında altı yıla kadar hapisleri istendi.

Metin Lokumcu‘nun ölümüyle ilgili hazırlanan Adli Tıp raporunda biber gazına maruz kalmanın ölümde etkisi olduğu ifade ediliyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.