Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Mahkeme, pankart açtığı için para cezası verilen aktivisti haklı buldu

0

MUĞLA- Marmaris Kızılbük’te tüm tepkilere ve yargı kararlarına rağmen inşaatı sürdüren SİNPAŞ GYO’ya karşı uzun bir süredir mücadele veren Marmaris Kent Konseyi ve Ekoloji Birliği’nden Halime Şaman’a pankart astığı için verilen para cezası yasaya aykırı bulundu.

Marmaris Kaymakamlığı tarafından “Yeşil, mavi savunulup duru ve dokunma cennet kalsın” yazılı pankartı asan Şaman’a 581 TL ceza kesmişti. Marmaris Sulh Ceza Mahkemesi kararı iptal ederek Marmaris Kaymakamlığı’ndan tahsil edilerek Şaman’a verilmesini istedi.

‘Emsal niteliğinde’

Kararın ardından Marmaris Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Verilen bu karar, barışçıl eylemler için ceza uygulanamayacağına hükmeden emsal niteliğinde kesin karardır. Umarız Kaymakamlık makamı, son iş kazalarıyla yasalara aykırı biçimde çalıştığı tartışmasız kanıtlanan Sinpaş/Kızılbük’le birlikte ağaç dikme etkinliği gerçekleştirip yeşil boyama yapacağına, mahkeme kararlarını yerine getirmek üzere gerekli adımları atar””

Bugüne kadar neler oldu?

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılbük mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satıldı.

1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı. Fakat 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi.

Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durdu.

Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye bin 400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu.

Belediye konut yapımına izin vermedi ancak Muğla Valiliği , 27 Temmuz’dan 8 Ağustos’a kadar devam eden büyük orman yangınlarından beş gün sonra, devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi.

Kararın iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince, Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Açılan dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, Valiliğin kararının yasalara aykırı olduğu; projenin kıyıya, denize, bölgedeki endemik türlere ve ekolojik bütünlüğe zarar verdiği tespit edilmişti.

Marmaris Kızılbük koyunda bilirkişi keşfi: Yaşanan tahribatı gözlerimizle gördük

Konsey’in Ekolojik Mücadele Komitesi, Sinpaş inşaatı ile ilgili davada Marmaris Belediyesi’nin mahkemeye gönderdiği yazılı beyan sebebiyle Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İmardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Burak Demirtaş ve İmar Müdürü için “görevi kötüye kullanma” nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş, Belediye’ye , Kızılbük Thermal Wellness Resort Otel/Devre mülk projesi için düzenlediği İmar Durum Belgesi ile 56 adet yapı ruhsatının iptali talepli dava açmıştı.

 Çevre aktivistlerinden Sinpaş’a izin veren Marmaris Belediyesi hakkında suç duyurusu

Sinpaş’ın ‘ÇED gerekli değildir’ kararına açılan davayı kamuoyuna anlatan çevre aktivisti Marmaris Kent Konseyi nedeniyle Halime Şaman’a açtığı 300 bin liralık haksız rekabet davasının ikinci duruşması nedeniyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü adliyede kutlayan Şaman, “Umuyoruz ki halkı hakları konusunda bilinçlendirmenin karşılığı tazminat olmayacak” açıklamasını yapmıştı.

 Sinpaş’ın çevre aktivistine açtığı 300 bin liralık davada ikinci duruşma
Kızılbük’te dinamitler patlıyor: Marmaris’ten imdat çığlığı!
Kızılbük’e giden HDP’li Çepni: Burada devlet eliyle suç işleniyor, ‘Sinpaş devlettir’ deyin o zaman

 

You may also like

Comments

Comments are closed.