Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Latmos’ta büyük buluşma: Halk Sakarkaya’da maden şirketine karşı bir araya geldi

0
Latmos

Latmos Platformu’nun “Latmos dostlarını çağırıyor” seslenişine destek veren Muğla Yeşil Yaşam Derneği, Akbük Çevre Bileşenleri, Kuşadası EKODOS (Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği), Milas’tan gelen yurttaşlar ve Sakarkaya köylüleri, Sakarkaya köy meydanında bir araya geldi. Toplantıda, platform ve dernek temsilcileri maden alanındaki mevcut durum hakkında bilgilendirme yaparken, Avukat Mehmet Çilsal hukuk süreci ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Avukat Mehmet Çilsal, yaptığı açıklamada, maden şirketinin faaliyete başlama sürecinin halkın bilgisinden kaçırılan, gizli gizli kurullar arası bürokratik yazışmalar ile kotarılmaya çalışılan hukuk dışı bir işlem olduğunu belirtti. Hazırladıkları dava dilekçesiyle bir iki gün içerisinde davayı açacaklarını duyurdu.

Konuşmacılar, mücadele deneyimlerini paylaşarak, milyonlarca yıllık benzersiz jeolojik formasyonların, fıstık çamlarının, antik yolların, yaban hayvanlarının su içtiği derelerin, yüzlerce yıldır kullanılan tarım teraslarının, taş döşeme patikaların, antik yolların ve taş evlerin maden şirketi tarafından tahrip edilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Maden şirketine karşı hem hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini hem de anayasanın kendilerine tanıdığı yurttaşlık haklarını sonuna kadar kullanacaklarını belirterek kararlılıklarını dile getirdiler.

Bölge halkı ve çevre gönüllüleri, Latmos Dağları’nın doğal ve kültürel mirasını koruma kararlılıklarını bir kez daha ortaya koydu ve bölgedeki maden tehdidine karşı birlikte mücadele edeceklerini vurguladı.

Aydın’da 8,500 yıllık tarihe sahip Latmos’a yapılması istenen iki madene karşı dava açıldı
Latmos Dağı’nda maden tehdidi büyüyor: Çörlen’e kepçeler girdi
Latmos Dağı’na iyi haber: Mahkeme maden şirketinin izinlerini iptal etti

Latmos’ta ne olmuştu?

Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırlarındaki Bağarcık Mahallesi Çörlen Mevkii’nde, milyonlarca yılda oluşan kayalar, maden şirketleri tarafından kırıcı ve delicilerle paramparça ediliyor.

Latmos Dağları, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeye aday bir bölge olarak kabul ediliyor. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucu, maden faaliyetlerinin kesinlikle yapılamayacağı “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” statüsü için başvuru yapılmıştı ve onay aşamasına gelinmişti. Ayrıca, bölge Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün “Öneri Milli Park Sahası” içinde yer alıyor ve daha önceki işletme talepleri de olumsuz sonuçlanmıştı.

Maden faaliyetleri başladığında Latmos Dostları çatısı altında toplanan sivil toplum kuruluşları, Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu’ndan arkeolog Nezih Başgelen, EKODOSD’dan Bahattin Sürücü ve Latmos Platformu’ndan Dr. Varol Aydın’la birlikte kamu kurumlarına ziyaretler gerçekleştirdi. Bölgedeki maden sorunuyla ilgili hazırlanan dilekçe, Aydın Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Göbekmerdan’a sunulmuştu. Ayrıca, Koçarlı Kaymakamlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü’ne yapılan ziyaretlerde, maden çalışmalarının ivedilikle durdurulması talep edildi.

Mayıs ayında maden faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş ancak ertesi gün çalışmalar tekrar başlatılmış ve kayaların kırılmaya devam ettiği bildirilmişti. Egamin Mineral Madencilik firması, bölgenin kültürel peyzajını bozduğu ve geri dönüşü olmayan zararlara yol açtığı için sivil toplum örgütleri tarafından protesto ediliyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.