ManşetDoğa MücadelesiYerel

Latmos’taki RES’ler Meclis’e taşındı: Araştırma Komisyonu kurulsun

0
Fotoğraf: Aydın Ses Gazetesi

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Latmos diye de bilinen Beşparmak Dağları’nda Rüzgar Enerji Santralleri (RES) projeleri yapılması için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başlatıldığı bildirildi. Çeşitli ekoloji örgütleri tarafından yapılan çağrılar ise Latmos’un mili park olması yönünde.Ayrıca 12 Mayıs’ta gerçekleştirilen ÇED toplantısına Beşparmak Dağları köylüleri bal ve çam fıstığı getirdi ve şirket temsilcilerine ikram ederek ağaçların kesilmesi durumunda arıcılığın biteceğini anlatarak tutanak tuttular.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Latmos dağlarının da yer aldığı milli parkın 33 kilometrelik alanına yapılması planlanan rüzgar enerji santralleri ile Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndaki büyük bir alan için jeotermal arama ruhsatı başvurusu iddialarını Meclis’e taşıdı.

Bülbül, Muğla’dan Aydın’a kadar uzanan 33 kilometrekarelik geniş bir alanda 125 MW kapasiteli 30 adet rüzgâr enerji türbininden oluşacak santrallerin inşaatları için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını talep ederek komisyon önergesini Meclis Başkanlığına sundu.

Bülbül önergesinde, “İlgili alan tabiatına müdahale edilmemiş yaşam alanlarını kapsamaktadır. Sadece santral alanı değil, inşaatı alanlarında faaliyet gösterecek tırların geçmesi için de yollar açılacak ve zaten Latmos Dağı’nın büyük bir kısmı maden sahaları ile tahrip edilmişken diğer kısmı da bu proje ile geriye dönüşü mümkün olmayan zararlar alacaktır” dedi.

Araştırma Komisyonu talebi

Anayasa’nın “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” hükmünü hatırlatan Bülbül, “Bölge halkının huzur ve güvenliklerini tehdit eden ilgili projelerin; toplumsal ve çevresel etkilerinin araştırılması Anayasa’nın devlete verdiği yükümlülüğün bir gereğidir. Bu nedenle Latmos Dağı’nda yapılmak istenen RES projesi hakkında bölge halkının talepleri ve projelerin bölgeye kısa ve uzun vadede vereceği zararların tespit edilerek süreçlerin incelenebilmesi, bölge halkının anayasal haklarının teminat altına alınmasının sağlanması ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar hazırlaması amacıyla araştırma komisyonu kurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Dilek yarımadası ve JES

CHP’li Bülbül, Aydın’ın Söke ilçesindeki Büyük Menderes Deltası’nda ulusal ve uluslararası birçok sözleşme ile korunan Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın tam ortasından başlayarak çok büyük bir alan için jeotermal arama ruhsatı başvurusu yapıldığı iddialarını da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül, “Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın tam ortasından başlayarak çok büyük bir alan için jeotermal arama ruhsatı başvurusu yapılmış mıdır? Başvuru yapıldıysa ne kadarlık bir alan için başvuru yapılmıştır? Başvurunun akıbeti nedir?” dedi.

Ne olmuştu?

Aydın Ses Gazetesi’nden Kazım Yörükce’nin haberine göre; Almanya’nın en büyük rüzgâr türbini üreticisi Enercon‘un Beşparmak Dağları‘nda Latmos bölgesinde kurmak istediği 30 rüzgar türbininden oluşacak RES projesine köylüler geçit vermedi.

Bölgede yoğun bir şekilde çam fıstığı ve bal üreticiliği yapan köylüler, sonuçta düşünülen RES projesinin en önemli geçim kaynakları arıcılığa ve küner üretimine büyük darbe vuracağını belirterek projeye kesinlikle karşı olduklarını belirttiler.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.