Spor

Lance Armstrong aklandı

0

Ünlü ABD’li bisikletçi Lance Armstrong aleyhinde doping yaptığı gerekçesi ile açılan dava sona erdi. Mahkeme, davanın kapandığını ve Armstrong’un suçsuz olduğunu açıkladı.

AP’nin haberine göre iki yıldır süren, Lance Armstrong ve takımı US Postal Service’in merkezde olduğu dava, bugün itibariyle tarihe karıştı. Mahkeme, yedi kez Fransa Bisiklet Turu’nu kazanan Amerikalı bisikletçi ve takımı hakkındaki suçlamaların düştüğünü ifade etti.

Karar duyulur duyulmaz büyük ses getirirken, Armstong cephesinden ilk tepki avukatı Mark Fabiani’den geldi. Fabiani, “Bu büyük bir haber. Lance, mahkemenin verdiği karardan ötürü çok mutlu. Tüm enerjisini ve konsantrasyonunu tekrardan Livestrong’a vereceği için de çok memnun” ifadelerini kullandı.

Dava nasıl başlamıştı?
Ünlü bisikletçi hakkındaki dava iki yıl önce Amerika’da başlamıştı. Rock Racing takımı olarak başlayan araştırmalar, Lance’in takımı US Postal Service’e sıçramış, olay bisiklet dünyasında bomba etkisi yaratmıştı.

Lance Armstrong’a yöneltilen suçlamalardan en büyüğü Amerikalı bisikletçi Floyd Landis’e aitti. 2006’da Fransa Bisiklet Turu’nu kazanan fakat doping kullandığı gerekçesiyle şampiyonluğu elinden alınan Landis, 2002’den 2004’e kadarArmstrong’un US Postal’daki takım arkadaşıydı. Landis’in suçlamaları sonrası Amerikan mahkemeleri Lance Armstrong’u soruşturmanın merkezine almıştı. Bu davanın başına ise 2003’teki Balco skandalını ortaya çıkaran Amerikalı savcı Jeff Novitzky getirilmişti. Lance Armstrong’un yarıştığı US Postal, Amerikan hükümeti tarafından finanse edildiğinden ötürü, dava ulusal bir nitelik almış, Novitzky’nin Avrupa’daki İtalyan, Fransız savcılarla yaptığı iş birliği uzun süre konuşulmuştu.

Amerikalı eski bisikletçi Tyler Hamilton da, soruşturma sürerken CBS televizyonunda katıldığı programda eski takım arkadaşı Lance Armstrong’u 1999 yılında EPO kullanırken gördüğünü söylemişti. İddiaları yalanlayan Lance, Twitterhesabından şu ifadeleri kullanmıştı:

“20 yılda içeride ve dışarıda 500 doping kontrolüne girdim. Hepsinden de tertemiz çıktım. Bu konu benim için kapandı” dedi.

CBS, Lance Armstrong’un en ünlü takım arkadaşı George Hincapie’nin de Lance aleyhine mahkemeye tanıklık etmiştiğini iddia etmişti. Hincapie, iddiaları yalanlamış, böyle bir şey söylemediğini, Amerikan kanalının bu bilgileri nereden aldığını bilmediğini söylemişti.

Suçlamalar sürüyor
Amerikan Anti-Doping ajansı, federal mahkemenin bu kararına rağmen, sporu temizlemek adına savaşmayı sürdüreceklerini, soruşturma süresince ortaya çıkan bazı gelişmelerin peşinden koşacağını açıkladı.

(eurosport)

More in Spor

You may also like

Comments

Comments are closed.