ManşetSpor

USADA’nın gerekçeli kararı, “Doping yapıldığından kuşkumuz yok”

0

ABD’li bisikletçi Lance Armstrong’un, doping yaptığı gerekçesiyle 7 Fransız Bisiklet Turu şampiyonluğunun elinden alınmasına, tüm başarılarının silinmesine ve ömür boyu pistlerden men edilmesine hükmeden USADA, başta Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) ve spor dünyasının merakla beklediği soruşturmanın, gerekçeli kararını duyurdu. Yaklaşık 200 sayfadan oluşan kararda, 26 kişinin tanıklığına başvuruldu.

USADA Yönetim Kurulu Başkanı Travis Tygart, USADA’nın resmi internet sayfasından yayımlanan açıklamasında, Armstrong dosyasıyla ilgili gerekçeli kararın UCI, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) ve Dünya Triatlon Birliği’ne (WTC) gönderildiği kaydedilerek, ”Kanıtlar, (Armstrong’un 6 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu aldığı) US Postal Service Pro Cycling takımının, herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde spor tarihinin ‘en sofistike, en profesyonel ve en başarılı’ doping programını uyguladığını göstermektedir” ifadesi kullanıldı.

Gerekçeli kararda tanıklık ettiği söylenilen 26 kişinin 11’i Armstrong’un eski takım arkadaşı olmak üzere 15 bisikletçinin ifadesine başvuruldu. Tanıklık eden bisikletçiler arasında George Hincapie, Tyler Hamilton, Floyd Landis, Frankie Andreu, Michael Barry, Tom Danielson, Levi Leipheimer, Stephen Swart, Christian Vande Velde, Jonathan Vaughters ve David Zabriskie yer aldı.

Kararda, Armstrong’un 2004’ten sonra ilişkisini kestiğini söylediği ve Armstrong gibi USADA tarafından ömür boyu men cezası alan Dr. Michele Ferrari ile irtibat kurmaya devam ettiğine yer verildi. Ayrıca finansal raporlarda, Armstrong’un, doping planının akıl hocası olduğu ileri sürülen İtalyan doktora, görüşmediklerini söylemesinin ardından iki yıl daha en az 210 bin dolar ödeme yaptığı tespit edildi.

USADA’nın kararından sonra asla doping yapmadığını ve artık mücadele etmeyeceğini söyleyen Armstrong’dan bir yanıt gelmezken avukatı Tim Herman, gerekçeli kararı, ”Tek taraflı, ağır ve haksız” olarak niteledi.

Gerekçeli karardan önce Armstrong’a herhangi bir ceza verilmeyeceğini dile getiren UCI Başkanı Pat McQuaid, daha önce USADA tarafından UCI’ya gönderilen, Lance Armstrong’un ömür boyu spordan men edilmesine ve 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğuna mal olacak herhangi bir kanıt dosyası olmadığını belirtmişti. McQuaid, kendisine raporların ulaşması ve UCI’nın avukatlarının raporları ”güçlü ve belge eklenmemiş” olarak değerlendirmesi durumunda, Armstrong’a uygun yaptırımların uygulanacağını kaydetmişti.

Kansere karşı yaptığı savaşla da tanınan Lance Armstrong, US Postal Service Pro Cycling takımı (1999-2004) ve Discovery Channel Pro Cycling takımıyla (2005) yarıştığı dönemde, yol bisikletinin en önemli yarışı kabul edilen Fransa Bisiklet Turu’nu, üst üste 7 kez kazanmıştı. 41 yaşındaki Armstrong, kariyerini geçen sezon noktalamıştı.

(Eurosport)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.