2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Kızılay, deprem yardımları için tarikatlara bağlı derneklerle işbirliği yapıyor

0

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), 2014 yılında dönemin Kızılay yöneticileri ile bürokratlarının tüm itirazlarına rağmen hazırlandı. Bu plan ile afetlerde barınma ihtiyaçlarının karşılanması görevi Kızılay’dan alınarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) verildi. Kızılay’a ise sadece afetlerde beslenme ihtiyacının karşılanması görevi verildi.

BirGün‘den İsmail Arı‘nın aktardığına göre, Kızılay Afet Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı 2021 Yılı Detaylı Faaliyet Raporunda ise Kızılay’ın beslenme ihtiyacının giderilmesi için işbirliği yaptığı ve tarikatlarla bağlantılı olan dernek ile vakıfların bilgisine yer verildi. Bu dernek ile vakıflar deprem bölgesinde uzun bir süredir faaliyet gösteriyor.

‣ Polis tutanağından: Kızılay 18 Şubat’ta iki TIR dolusu giysi satmış
‣ Kızılay’ın Malatya’daki fabrikası afete rağmen çadır üretmiyor

Raporda ise Beslenme Platformu’na “Afet ve acil durumlarda afetzedenin günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamak, afet öncesinde yapacakları asgari standartlar ölçüsünde hazırlık yapmak, sunulan beslenme hizmetinde işbirliğini arttırmak, kurum ve kuruluşların koordinasyonunu sağlamak üzere Beslenme Platformu Afet Yönetimi Direktörlüğü koordinasyonunda oluşturulmuştur” bilgilerine yer verildi.

‣ Türkiye enkazken Kızılay çadır satışında
‣ Türkiye enkazken Kızılay gıda satışında

Tartışmalı dernekler

Beslenme Platformu’nda, Kızılay’ın Başkanlığı’nda Menzil Cemaati’ne bağlı Beşir Derneği, depremzedelerin enkaz altında çıkarıldığı esnada “tekbir getirmeleri” ile gündem olan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH İnsani Yardım Vakfı), Almanya’da “yüzyılın bağış yolsuzluğu” olarak görülen yolsuzluk skandalına imza atan Deniz Feneri Derneğinin yer aldığı belirtildi.

Ayrıca platformun kurucu üyeleri arasında Nur Cemaati’nin, “Yazıcılar” kolundan olan Hayrat Yardım Derneği ile İnsan Vakfı ve Diyanet Vakfı da yer alıyor.

‣ İstifa etmeyeceğini açıklayan Kızılay Başkanı’dan çadır satışı ‘çarkı’: ‘Haberim yoktu, ben olsam satmazdım’
‣ Kızılay Derneği Başkanı ve yöneticileri için suç duyurusu

Raporda, Beslenme Platformu’nda yer alan dernek ve vakıfların beslenme kapasitesi şu şekilde açıkladı:

Beşir Derneği 12 bin 500 kişilik
Diyanet Vakfı 11 bin kişilik
• Hayrat Vakfı bin kişilik
• İHH İnsani Yardım Vakfı 71 bin 600 kişilik

You may also like

Comments

Comments are closed.