Kadın

Kısırlaştırma ameliyatı sırasında 11 Hintli kadın öldü

0

Hindistan’da başarısız olan tüp bağlama ameliyatları nedeniyle 11 kadının hayatını kaybettiği bildirildi.

Toplam 83 kadının Çattişgarh isimli eyalette devlet tarafından kurulan bir sağlık kampında ameliyat edildiği, hastanelere kaldırıların 30 diğer kadından bir kısmının da durumlarının ciddi olduğu söyleniyor.

7...

Hindistan’da devlet artan nüfusla baş etmek için zaman zaman aile planlaması kampları kurarak, kitlesel olarak kısırlaştırma ameliyatları gerçekleştiriyor. Cumartesi günü Bilaspur bölgesine bağlı Pendari köyünde yapılan ameliyatlarda yetkililer ihmal iddiasını redderken, köylüler ameliyatların aceleye getirildiğini söylüyor.

Köylüler 83 kadının tamamının 6 saat içinde tek bir doktor ve asistanı tarafından ameliyat edildiğini söylüyor. Hükümet soruşturma başlatırken, Bilaspur bölgesi sağlık yetkilisi Dr. RK Bhange ölüm nedenlerinin otopsiden sonra belli olacağını söyledi.

Yanlış yapılan doğum kontrol ameliyatı vakaları ülkede ilk kez yaşanmadı.2012 yılında Bihar’da üç adam iki saat içinde 53 kadını ameliyat ettikleri için tutuklanmıştı. Adamlar ameliyatları bir tarlada anestezi olmadan gerçekleştiriyordu.

Hindistan’da hükümet onyıllardır aile planlamasını öne çıkarmaya, aileleri daha az çocuk sahibi olmaya teşvik etmeye çalışıyor.

(BBC Türkçe)

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.