ManşetKazdağları Günlüğü

Kazdağları’nda madene karşı çadır nöbeti başlatan aktivistlere 500 bin TL ceza kesildi

0
Fotoğraf: Her Yer Kazdağları

Kazdağları’nda Alamos Gold tarafından yapılmak istenen altın madenine karşı 26 Temmuz 2019 tarihinde başlatılan ve 425 gün boyunca devam eden çadır nöbetine kesilen para cezalarına karşı yardımlaşma çağrısında bulunuldu.

Doğaseverlere nöbet tuttukları zamanlarda Çanakkale Valiliği tarafından 550 bin lirayı aşkın para cezası kesilmişti. Ceza gerekçesi olarak Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu‘nun, ormanlarda piknik yapmanın, konaklamanın, dron uçurmanın yasaklanmasını içeren kararlar gösterilmişti.

İtiraz sonuçlanmadan haciz işlemi başladı

Çadır nöbetçileri ise “piknik yapmıyoruz, doğayı savunuyoruz” diyerek kesilen cezalara tepki göstermiş, cezaların iptali için başvurmuşlardı. Ancak itiraz süreci henüz tamamlanmadan haciz emirleri gelmeye başladı.

Her Yer Kazdağları haciz işlemlerine karşı 200 bin lirayı toplayabilmek için Fongogo sitesinde dayanışma kampanyası başlattı. Destek için yapılan çağrıda ise şu ifadeler yer aldı:

Karşı karşıya kaldığımız hacizleri durdurabilmek, yaşamdan yana olan herkes için bir umut olan ve ağacın, sincabın, karacanın hakkını savunanların vicdanıyla büyüyen bu mücadeleye devam edebilmek için şimdi herkesin desteğine ihtiyacımız var. Biliyoruz ki yanımızda, kalbi Kazdağları için atan milyonlar var. Her zaman yanımızda olduğunuz ve desteğiniz için teşekkürlerimizle.

Şu ana kadar 87 bin liranın toplanabildiği dayanışma kamanyasına destek vermek isteyenler bu adresi ziyaret edebilir.

 

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.