İklim KriziManşet

Katalonya’daki 202 belediyede kuraklık acil durumu ilan edildi

0

İspanya‘nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim hükümeti, bölgede artan kuraklık sorunu nedeniyle, 6 milyon kişinin yaşadığı 202 belediyede geçerli olacak acil durum ilan etti.

Katalonya’nın Barselona ve Girona kentleri ile Costa Brava sahil bölgesini kapsayan acil durum kararı, bu alanları besleyen Ter ve Llobregat nehirlerindeki su rezervi kapasitesinin yüzde 15,8’e kadar inmesinden dolayı alındı.

Katalonya özerk hükümet başkanı Pere Aragones, “alışılmadık ve endişe verici bir durumla” karşı karşıya olduklarını belirterek, “Yağış ölçümleri yapıldığından bu yana bu kadar uzun süreli bir kuraklıkla hiç karşılaşmamıştık. Son üç yıldır Katalonya’da ihtiyaç olan yağmuru almadık” dedi.

Yeni bir iklim gerçeğiyle karşı karşıya olduklarını belirten Aragones, “Şu anda kısa ve orta vadeli önlemler uyguluyoruz. Vatandaşların ve belediyelerin işbirliğiyle, atılan erken adımlarla ve kolektif çalışmalarla kuraklık sorununun üstesinden geleceğimize eminim” şeklinde konuştu.

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin sonuçlarından en olumsuz etkilenen bölgelerin başında Akdeniz havzası geliyor. Bölge ülkelerinden İspanya da özellikle son 10 yılda hemen her yıl büyük bir kuraklık tablosuyla karşılaşıyor. Alınan tasarruf tedbirleri ise ancak geçici etki yaratıyor, sadece o yılı kurtarmaya yetiyor.

Su kesintileri ve yasaklar

Katalonya’da 6 milyon kişiyi etkileyecek yeni önlemler gereği, kişi başına günlük su tüketimi, ekonomik ve ticari faaliyetler dahil en fazla 200 litreyle sınırlı tutulurken, bunu aşan belediyelere cezai yaptırım uygulanacak.

Otel ve kamp alanlarında havuzların doldurulması, spor salonlarında ve plajlardaki duşların kullanılması ve özel eğlencelerde kullanılan su oyunları da yasaklandı.

Ayrıca acil duruma geçilen yerlerde, su kullanımı tarımda yüzde 80, hayvancılıkta yüzde 50, endüstride yüzde 25 kısıtlandı.

Kuraklıktan dolayı alınan yeni önlemler kapsamında belirli saatlerde tamamen su kesintisi uygulaması getirilmese de evlerde su tüketimini azaltmak için su basınçları düşürülecek.

Öte yandan, sokak, kaldırım, vitrin gibi yerlerin şebeke suyuyla temizlenmesi yasaklandı; bahçe ve yeşil alanların sulaması, sadece ağaçların hayatta kalmalarına yetecek seviyede arıtma tesislerinden ya da kuyu suyundan yapılacak.

Gelecek haftalarda yağışın beklenenden az olup su rezervlerinin düşmeye devam etmesi halinde ise kişi başı günlük su tüketimi kademeli olarak 180, 160 ve 100 litreye kadar düşürülecek.

İspanya’da kuraklık yedi bin yıllık taş anıtları ortaya çıkardı
İspanya’da kuraklık: Zeytin hasadının yarı yarıya düşmesi bekleniyor
İspanya’da sıcak dalgası, ekosistemleri tehdit ediyor: Kayak sezonu risk altında
Unuttuğumuz kabus kuraklık: İspanya’dan Türkiye’ye alarm zilleri çalıyor
İspanya’da 2,2milyar Euro’luk ‘kuraklıkla mücadele’ planı onaylandı
İspanya’da kuraklık 11. yüzyıldan kalma batık kiliseyi ortaya çıkardı
İspanya’da kış ortasında endişe veren sıcaklık: 30 derece

İspanya’da kuraklık sorununun en üst seviyede bulunduğu diğer bir bölge olan güneydeki Endülüs‘te hafta içinde özerk yönetimin aldığı kararlarla ek önlemler açıklanmıştı.

Endülüs özerk yönetim hükümeti, 2020 yılından bu yana dördüncü kez kuraklığa karşı önlem kararı alarak, 50 milyon avrosu tarım sektörüne aktarılmak üzere toplamda 200 milyon avroluk yardım ve önlem aldıklarını, tuzlu su arıtma tesislerinin kapasitelerini genişleteceklerini ve altyapı yenileme çalışmalarının hızlandırılacağını duyurmuştu.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.