Spor

Karate Milli Takımı’nın ilk Avrupa Şampiyonluğu

0

Karate Milli Takımı, 48’inci Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nda dört altın, iki gümüş ve dört bronz olmak üzere toplam 10 madalyayla genel sıralamada Avrupa şampiyonu oldu. Türkiye 28 yıldır katıldığı turnuvada tarihinde ilk kez takım halinde birinciliğe ulaşmış oldu.

Türkiye 28 yıldır katıldığı turnuvada tarihinde ilk kez birinci olurken, Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Mersin’de düzenlenecek Akdeniz Oyunları’nda her kategoride kürsüye çıkmak istediklerini söyledi.
Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan Avrupa Karate Şampiyonası’nda toplam 10 madalya kazanarak büyük bir başarıya imza atan Karate Milli Takımı, genel sıralamada da birinci oldu. Dünya şampiyonu Fransa ‘nın önünde ilk sırayı alan Karate Milli Takımı, 28 yıldır katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda ilk kez genel sıralamada birinciliği kazandı. Milli Takım kafilesi şampiyona sonrasında kürsüde Başkan Esat Delihasan’la birlikte ‘şampiyonluk fotoğrafı’ çektirdi. Türkiye’nin ardından Fransa dört altın , iki gümüş ve bir bronzla ikinci, İspanya üç altın ve bir bronzla üçüncü sırayı aldı.

Bugün yapılan finallerle sona eren şampiyonayı Türkiye dört altın, iki gümüş ve dört bronz madalya ile tamamladı. Enes Erkan, Şeyda Burucu, Aykut Kaya ve Tuba Yenen altın madalya kazanırken, Ömer Kemaloğlu ve Serap Özçelik gümüş, Erkek Kata Milli Takımı, Bahar Erşeker, Serkan Yağcı ve Mehmet Yakan da bronz madalyanın sahibi oldu.

HER KATEGORİDE MADALYA

Başkan Esat Delihasan, Budapeşte’deki Avrupa Şampiyonası’nda gösterdikleri başarıyı Haziran ayında Mersin’de yapılacak Akdeniz Oyunları’nda tekrarlamak istediklerini söyledi. Türk karatesinin son yıllarda elde ettiği çizginin gurur verici olduğunu söyleyen Delihasan, “Mersin’de her kategoride kürsüye çıkmak istiyoruz. Seyirci avantajını da kullanarak Türkiye’nin gurur duyacağı bir sonuç almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

BRONZ GELDİ, EVLİLİK YAKIN

Organizasyonun son gününde tatamiye çıkan Mehmet Yakan, üçüncülük maçında Rus rakibi M. Ksenefontov’u 5-0 mağlup ederek bronz madalya kazandı. Yakan’ın nişanlısı Tuba Yenen de finallerin ilk gününde altın madalya kazanmıştı. Bireysel katada Türkiye’ye tarihteki ilk madalyasını kazandırmanın gururunu yaşadığını belirten Yakan, “Tuba ile birlikte şampiyona öncesi madalya almamız halinde düğün yapmayı kararlaştırmıştık. Bir aksilik olmazsa Akdeniz Oyunları’ndan sonra düğün tarihini belirleyeceğiz” diye konuştu.

(ajanslar)

More in Spor

You may also like

Comments

Comments are closed.