İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Kararnameyle Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu görevinden alındı

0

2 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Resmi Gazete‘de yayımlanan kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi‘ne rektör olarak atanan Melih Bulu, yine bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle görevinden alındı.

195 gün sonra görevinden alınan Melih Bulu’nun yerine vekaleten üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı.

Uzun süredir devam eden protestolar

Üniversitenin atanmış rektörü Melih Bulu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince görevinden alındı.

Üniversitenin öğrencileri ve akademisyenleri Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını altı aydan fazla süredir protesto ederken, yüzlerce öğrenci gözaltına alınmış, çok sayıda öğrencinin evine de gece polis baskınları yapılmıştı. Çok sayıda öğrenciye de dava açılmıştı.

Protestolar sırasında polisin öğrencilere uyguladığı orantısız güç de oldukça tepki çekmişti.

Her gün kampüste bir araya gelen akademisyenler de rektörlüğe sırtlarını dönerek, açıklamalarına aylar boyunca devam etti. Akademisyenler, üniversitedeki tüm yöneticilerin seçimle göreve gelmesi çağrısında bulunmuştu.

Melih Bulu görevden alındığına inanmadı

Melih Bulu, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla görevden alınma haberinin yalan olduğunu iddia etti.

Bulu, paylaşımında “Hakkımda şu an Twitter gündeminde olan konuya cevabım yine eskiden çıkan asılsız haberle aynıdır; Peki bundan şeyin haberi var mı? Mesela benim:)” ifadelerini kullandı.

Ancak, Melih Bulu kısa bir süre sonra bu paylaşımını sildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını paylaştı.

Başvuru ilanı

Bulu’nun yerine vekaleten üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atanırken, rektörlük adaylığı için başvuru ilanı açıldı.

You may also like

Comments

Comments are closed.