EğitimManşetTürkiye

Boğaziçi protestolarına katılan 97 öğrenciye dava açıldı

0

Boğaziçi Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu‘nun rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolarda 1 Şubat tarihinde gözaltına alınan 108 öğrenciden 97’sine dava açıldı.

Öğrenciler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 75 sayfalık iddianame hazırlandı. bianet’in haberine göre iddianamede, sanıkların “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçundan cezalandırılması talep edildi.

İddianamede öğrencilerin “Beşiktaş ve Sarıyer İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının ve Valiliğin pandemi nedeniyle eylem ve etkinlikleri yasaklamasına rağmen öğrencilerin basın açıklaması için toplandığı” ifade edildi.

Fotoğraf: Avukat Dayanışması

Bayraklar delil gösterildi

108 kişinin 97’sine belirtilen nedenler gerekçe gösterilerek dava açılırken 10’u hakkında ise aynı suçlamayla yürütülen bir dava olduğundan, bir kişinin de 18 yaş altı olması nedeniyle dosyalarının ayrıldığı bildirildi.

Pandemi kuralları gerekçe gösterilerek öğrenciler hakkında açılan davada delil olarak ise protestolarda taşıdıkları bez bayrak, pankart ve broşürler gösterildi. İddianame İstanbul 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşmasının tarihi ise henüz belirlenmedi.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.