İfade ÖzgürlüğüManşet

Karanlıkta işe gidenleri ‘örgüt talimatıyla’ çektiği gerekçesiyle yargılanan Sibel Tekin beraat etti

0

Kalıcı yaz saati uygulamasında, sabah karanlığında işe gidenlerle ilgili “Karanlıkta Başlayan Hayat” belgeselini çekerken ““örgüt talimatıyla belgesel çekimi adı altında keşif yaptığı” iddiasıyla tutuklanan belgesel yönetmeni, gazeteci ve Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi Sibel Tekin beraat etti.

Tekin, 15 Aralık 2022’de Ankara’nın Tuzluçayır semtinde kalıcı yaz saati uygulaması nedeniyle karanlıkta işe giden insanları çekerken “infaz koruma memurlarının olduğu servis aracı ile yoldaki polis noktasının görüntülere girdiği” iddiasıyla ihbar edilmiş ve evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. 17 Aralık’ta da tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderilen Tekin, burada 44 gün tutuldu.

Sibel Tekin’in tutuklanmasına tepkiler sürüyor: İnsanların hayatlarıyla oynamak bu kadar kolay olmamalı
Belgeselci Sibel Tekin adli kontrol şartıyla tahliye edildi
‣ Sibel Tekin duruşmasında adli kontrol kalktı: Gazeteciyim, çekim için izin almam gerekmiyor

Bilinmeyen bir örgüte üye olmaktan ceza istenmişti

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen altıncı duruşmaya Tekin avukatı Mehtap Sakinci‘nin yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi, takip etmek amacıyla katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı Tekin’in, “örgüt üyesi olduğuna ve kod isim kullandığına dair bilgi ve delil bulunmadığını” belirterek beraat kararı verilmesini istedi.

Savcı, daha önce iddianamesinde Tekin’in çeşitli örgütlerle bağlantılı olduğu öne sürmüş ve “silahlı örgüte üye olmak” suçundan cezalandırılmasını istemiş, ancak hangi örgüte üye olduğunu belirtmemişti.

Mahkeme başkanı Tekin’e son sözünü sormasının ardından duruşmaya ara vermeden kararını açıkladı ve Tekin’in “örgüt üyesi olmak” suçlamasından beraatına hükmetti.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.