Dünyaİklim KriziManşet

Kanada’daki orman yangınlarının dumanı ABD’den sonra Avrupa’da da yayılıyor

0
duman

Norveçli yetkililer cuma günü yaptığı açıklamada, Kanada‘da 5 Mayıs’tan bu yana devam eden orman yangınlarından çıkan ve ABD‘nin doğusu ve Kanada’nın bazı bölgelerine yoğun sis ve hava kirliliği yaratan dumanların Norveç’e ulaştığını ve güney Avrupa‘ya yayılmasının beklendiğini söyledi.

Norveç İklim ve Çevre Araştırma Enstitüsü‘nden (NILU) atmosfer ve iklim bilimciler, bir iklim tahmin modeli kullanarak dumanın atmosferde nasıl ilerleyeceğini, bir İskandinav ülkesi olan Norveç’ten güneye doğru hareket edeceğini tahmin ediyor.

The Guardian‘ın aktardığına göre, dumanın burada bir sağlık riski oluşturması beklenmiyor.

Enstitü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kanada’daki orman yangınlarından çıkan duman hala Norveç’e doğru sürükleniyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde Avrupa’nın diğer bölgelerine de ulaşacak” dedi.

Bağımsız araştırma kurumu, dumanın 1 Haziran’dan bu yana Grönland ve İzlanda üzerinde hareket ettiğini ve güney Norveç’teki gözlemlerde artan aerosolize parçacık konsantrasyonlarının kaydedildiğini belirtti.

Kıdemli NILU araştırmacısı Nikolaos Evangeliou, “Biraz pus görebiliriz veya duman kokusu olabilir. Ancak burada, Norveç’te havadaki partikül sayısının sağlığımıza zarar verecek kadar fazla olacağını sanmıyoruz. Duman Avrupa’ya ulaştığında partikül sayısı çok daha az olacak” dedi.

Yaptığı bir açıklamada Evangeliou, Kanada’da yangınlar sürerken dumanın Norveç’te hareket etmeye devam etmesinin muhtemel olduğunu aktardı.

duman

‣ İklim krizi: Kanada’daki orman yangınlarının tüm yaz devam edeceği tahmin ediliyor
‣ Orman yangınlarının dumanları ABD’de on milyonlarca kişinin sağlığını tehdit ediyor

‘İklim krizi nedeniyle bu tür durumlar yaşanmaya devam edecek’

NILU araştırma direktörü Kjetil Tørseth, iklim krizi nedeniyle artan sıcaklıklarla birlikte orman yangınlarının daha yaygın ve daha büyük boyutta olabileceğini söyledi.

Tørseth, Associated Press’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bu yüzden bu tür durumların gelecekte daha yaygın olacağını düşünüyorum. Ve elbette iklim üzerinde de bir etkileri var. Kar ve buz üzerinde kurum bırakıntısının aslında yerel ısınmayı gerçekten artırabileceği Kuzey Kutbu üzerindeki etkileriyle özellikle ilgileniyoruz.”

Kanada ve ABD’nin doğu kıyısı, Kanada’ın özellikle doğudaki Quebec eyaletinde devam eden orman yangınları nedeniyle tehlikeli düzeylerde kirlilik yaşadı. Sağlığı tehdit eden büyük hava kitleleri ABD’nin orta batısına kadar uzandı.

Çarşamba, yakın zamanlı ABD tarihinde orman yangını kaynaklı hava kirliliği açısından en kötü gündü. Aynı gün, New York ve Detroit’in dünyadaki en kötü hava kalitesinin kaydedildiği yerlerler olduğu bildirdi.

Dumanlar nedeniyle 110 milyondan fazla Amerikalı için zehirli hava uyarıları yapıldı. Büyük havaalanlarındaki uçuşlarda gecikmeler yaşanırken Major League Baseball maçlarının ertelendi ve insanlar pandemi döneminde kullanılan yüz maskelerini kullanmaya teşvik edildi.

Kanada Kurumlararası Orman Yangın Merkezi verilerine göre, dün (11 Haziran) 10 yeni yangının daha bildirilmesiyle bu yıl Kanada’da çıkan toplam orman yangını sayısı 2 bin 405’e ulaştı.

Kanada, ülke çapında devam eden 400’den fazla orman yangınıyla mücadele için yardım talep ediyor.

‣ Kanada’daki orman yangınları, bazı ABD kentlerinde hava kirliliğine yol açtı
‣ Kanada’da acil durum: Alberta’daki 110 yangında 43 bin hektar orman küle döndü

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.