Hafta SonuKöşe YazılarıManşetYazarlar

Juan David Amaya: Küresel Kuzey, tarihsel sömürgeci eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmeli [İklim Kuşağı-33]

0

Juan David Amaya, Kolombiya‘nin Meta bölgesindeki Villavicencio kentinde yaşayan 17 yaşındaki bir iklim adaleti aktivisti. Amaya, Santo Tomás Üniversitesi‘nde burslu olarak Uluslararası İşletme eğitimi alıyor. Viernes Por el Futuro (Gelecek İçin Cumalar) Kolombiya‘nın organizatörü ve Life of Pachamama girişiminin kurucu ortağı olan Amaya, uluslararası zirvelere katılarak ülkesi Kolombiya’yı ve en önemlisi de ülkesinin gençliğini temsil ediyor.

Atlas Sarrafoğlu: İklim krizi genel olarak insanların yaşamlarını Kolombiya’da nasıl etkiliyor? Ülkeni iklim değişikliğinin etkilerinden korumanın çözümü nedir sence?

Juan David Amaya: Orinoquia bölgesinde yağışların kontrolden çıkarak artması, ülkenin kuzeyinde gıda ve su güvensizliği, Amazon bölgesinde ormansızlaşma, ulusal topraklarımızda kuraklığın artması, heyelanlar, El Niño etkilerinin ortaya çıkması ve biyoçeşitliliğin büyük kaybı, yaşadığımız insani kriz ve iklim krizi nedeniyle son yıllarda ulusal topraklarımızda yaşadığımız temel sorunlardan bazılarıdır.

Kolombiya’yı iklim değişikliğinin etkilerine karşı korumak, ulusal ve uluslararası düzeyde bir dizi önlem ve çaba gerektiren insani ve çevresel krizin etkilerinden stratejik olarak uyum, hafifletme ve dayanıklılık önlemleri oluşturmaktan topluluklarda eğitim ve farkındalığa kadar uzanan karmaşık bir sorundur. Uluslararası finansman ise bu mücadelenin anahtarıdır. Küresel Kuzey, tarihsel sömürgeci ve kapitalist eylemlerinin sorumluluğunu mutlaka üstlenmelidir.

Hükümetinizin iklim kriziyle mücadele konusundaki algısı nedir? Isınma limitinin 1,5°C altında tutulması için hükümetiniz tarafından ilk olarak ne tür adımlar atılması gerekiyor?

Mevcut hükümet döneminde Başkan Gustavo Petro‘nun liderliğinde ve Yönetim adına son aylarda yaşam lehine bir dizi önlem hayata geçirildi. Bu eylemler arasında Escazú anlaşmasının onaylanması, karbondioksit (CO2) emisyonlarının azaltılması, ulusal düzeyde adil bir geçişin uygulanması, çevre eğitimi ve karbon politikaları yer alıyor.

Nasıl iklim aktivisti oldun ve Kolombiya’daki grevleri nasıl organize ediyorsunuz? İklim kriziyle ilgili belirli bir alanda mı çalışıyorsun?

Aktivizmime 13 yaşında çevre eğitimi, gıda hakkı ve iklim adaleti odaklı bir sosyal liderlik sürecine dahil olarak başladım. San Carlos de Guaroa belediyesindeki silahlı çatışmalardan etkilenen kadınlarla yakın temasta çalıştım. Bu deneyimin ardından Viernes Por El Futuro Colombia ile birlikte, Kolombiya’da toplumsal liderlerin rahatsız edici sayıdaki cinayetlerine çözüm bulmak amacıyla protestolar ve grevler de dahil olmak üzere somut önlemler uygulamaya başladık. Aynı şekilde 2022 yılı boyunca topraklarımızın savunulması amacıyla yapılan gösterilerde de aktif rol aldım.

‘İnsanlığın zorluklara uyum sağlama, öğrenme ve işbirliği yeteneği bana umut veriyor’

İklim hareketi içinde seni geleceğe dair umutlandıran şey nedir?

Bana gelecek için umut veren şey, insanlığın zorluklara uyum sağlama, öğrenme ve işbirliği yapma yeteneğidir. Tarih boyunca krizler ve engellerle karşılaştık ve yenilik yapma, çözüm geliştirme ve ortak bir amaç uğruna bir araya gelme konusunda olağanüstü bir yetenek sergiledik.

Son yıllarda oluşturduğumuz küresel gençlik, gelecek neslin dizginleri eline alıp fark yaratmaya istekli olması için tutkumuzu, bağlılığımızı ve sürdürülebilir bir geleceğe odaklanmamızı gösterdi.

Kısacası umudum, insanlığın uyum sağlama, hatalarımızdan ders alma ve daha parlak ve daha adil bir gelecek için birlikte çalışma becerisinde yatıyor.

BM İklim Zirvesi (COP27) ve Stockholm+50’de bulundun. BU toplantılardan ne bekliyordun ve gerçekte ne oldu?

COP27 ve Stockholm+50, Küresel Güney’deki gençlere nihayet seslerini duyurmaları için çok önemli bir fırsat sağlamada temel bir rol oynadı. Bu etkinliklerde onların duyguları ve bakış açıları, küresel iklim adaletini teşvik etmeyi amaçlayan planlara entegre edildi. Bu anlar, dünya liderlerinin, küresel sıcaklıktaki artışı 1,5°C ile sınırlamaya yönelik eylem planının tartışıldığı toplantılarıyla aynı zamana denk geldi. Hem bugünümüzün hem de geleceğimizin tehlikeye atılmaması için gençlerin, özellikle de iklim krizinden en çok etkilenenlerin masaya oturması gerekiyor.

‘Alınması gereken cesur kararları ertelemeyi göze alamayız’

Dünya liderlerine seslenecek bir mikrofonun olsaydı iklim kriziyle ilgili onlara ne söylerdin?

Karşılaştığımız iklim krizi, acil bir eylem çağrısıdır; sınırların ötesinde birleşme ve benzeri görülmemiş bir küresel çaba içinde birlikte çalışma fırsatıdır. Bilim açıktır: İklim değişikliği gerçektir ve etkileri dünya çapında hissedilmektedir. Alınması gereken cesur kararları ertelemeyi göze alamayız. Sürdürülebilirliği, çevrenin korunmasını ve gelecek nesillerin refahını kısa vadeli çıkarların önünde tutmamız gerekiyor.

Düşük karbon ekonomisine geçiş sadece gerekli değil aynı zamanda mümkündür. Yenilenebilir enerjiye, temiz teknolojilere ve sürdürülebilir uygulamalara yatırım yapmak yalnızca iklim değişikliğinin etkilerini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda istihdam yaratacak ve toplumlarımızın dayanıklılığını güçlendirecektir. Eylemlerimizin merkezinde eşitlik olmalıdır. İklim krizinden en çok etkilenenlerin en savunmasız topluluklar olduğunu kabul edin. Her türlü çözüm kapsayıcı olmalı ve daha sürdürülebilir bir geleceğe giden bu yolculukta kimsenin geride kalmamasını sağlamalıdır.

‘Tarihin gözleri üzerinizde’

Uluslararası işbirliği şarttır. Yerel çözümler koordineli bir küresel çabanın parçası olmalıdır. İddialı hedefler ve bu hedeflere ulaşmak için etkili mekanizmaları belirleyen güçlü uluslararası anlaşmalar üzerinde birlikte çalışmalıyız.

Son olarak zamanın bizden yana olmadığını unutmayın. Şimdi yapacağınız her eylemin gezegenimiz ve gelecek nesiller üzerinde kalıcı bir etkisi olacak. Tarihin gözleri üzerinizde. İklim kriziyle yüzleşmek ve yaşamın tüm biçimleriyle gelişebileceği bir gelecek oluşturmak için cesaret, vizyon ve liderlikle hareket edin.

Dünya sizin yanıtınızı ve bağlılığınızı bekliyor.

İklim kriziyle ilgili gelecek algınız nedir? 2030’da kendinizi nasıl hayal ediyorsunuz?

Daha adil ve bilinçli bir dünya umudum var. Sera gazı emisyonlarını azaltmak için etkili önlemlerin uygulandığı, sürdürülebilirliğin teşvik edildiği ve çevresel etkilerin hafifletildiği, böylece iklim krizinin etkilerinin sınırlandırıldığı bir hayal. 2030 yılına kadar çeşitli sektörlerin, hükümetlerin, işletmelerin ve bir bütün olarak toplumun çabalarının daha sürdürülebilir bir dünya yönünde etki yaratacağını umuyorum. Yenilenebilir enerji kaynaklarına, daha temiz teknolojilere ve sürdürülebilir uygulamalara geçiş daha ileri düzeyde yapılabilir ve ekosistemin korunmasında ve daha çevre dostu yaşam tarzlarının benimsenmesinde ilerlemeler gözlemlenebilir.

*

Sosyal medya hesapları

Twitter: @juanactivista_
Instagram: @juandavid.am

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.