Dış Köşe

Istranca senfonisi – Göksal Çidem

0

Bu yazı 59haber.com/ dan alınmıştır

Istrancalar´da doğal ve sosyal yaşamı yok edecek projeler 2018 yılında da gelmeye devam ediyor. Son gelen projelerden biri de Merkeze bağlı Kapaklı-Dereköy-Armağan üçgeninde.

Kapaklı köyü madencilik faaliyetlerinin en yoğun olduğu köy. Madencilik faaliyetlerinin bir köyü nasıl yok ettiği en net burada görülüyor. Terk edilen evler. Sönen ocaklar. Bacası tütmeyen evler. Sönen ocakların yerini alan taş ocakları, Ocak sahalarından çıkan tozlar. Patlayan dinamitler. Kamyonlar, iş makineleri, kırma tesislerinin gürültüsü. 5 şirket 12 sahada faaliyet gösteriyor. Gelen dosyalar ile bu sayının ve kapasitenin artacağı, gün gibi ortada.

O kadar çok artacak ki,  12 sahada yıllık maden üretimi 2.124.000 ton.  Gelen projeler ile bu rakam yaklaşık 10.000.000 ton/yıl. BU KADARINA DAĞ DAYANMAZ.

Armağan köyü ise Istrancaların eko ve agro turizmine öncülük eden,  yerel tohumlardan elde edilen doğal ürünleri ile öne çıkan bir Istranca köyü. 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye´nin  en temiz 3. Köyü seçildi. Sonrasında ise olanlar oldu. 2013 Yılında su kaynakları üzerine patlatmalı kalker, daha sonraki yıllarda ise  mermer, Kalker Ocağı ve Kırma- Eleme- Öğütme Tesisi Kapasite Artışı, Beton Santrali, Asfalt Plent Tesisi, Kalker Ocağı  gelmeye başladı.

Dereköy´e gelince Istrancaların Bulgaristan yolu üzerinde ki son köy. AB Projesi kapsamında  2 yıl süren “Biyosfer Rezerv Alan projesi”  sonuç raporlarına bakıldığında Dereköy Istranca ormanlarında ki 12 sıcak noktadan biri.  Korunması, hatta dokunulmaması  gereken bir alan.

Buralara o kadar çok dosya geldi ki, Altın, gümüş, mermer, RES, kalker v.b. Bir çoğuna yargı hayır dedi. Bir kısmı ise yargı aşamasında.

Armağan Barajını besleyen  derelerin bir çoğu buradan geçiyor. Adı üzerinde Dereköy. Her tarafı Istrancaların doğal kaynaklarından gelen dereler tertemiz sularını Armağan barajına taşıyor. Armağan Barajı   Namık Kemal Üniversitesi Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı  Yüksek Lisans Tezi çalışmasında, Armağan Barajı ve kaynakları olan derelerden alınan numunelerin su kalitelerinin  yapılan değerlendirilmesinde,   AB Yüzey suları çerçeve direktifine göre “ÇOK İYİ STATÜLÜ İÇME SUYU” durumunda olduğu ve mutlaka korunması gerektiği vurgulanmıştır.

Bölgede ki tek temiz içme suyu kaynağı olan ve İsale hattının büyük bir kısmı tamamlanan    Armağan barajı gelecek yıl Kırklareli halkının içme suyu olacak. Derelerin çevresinde madencilik faaliyetine izin verilirse, sularımızın kirleneceği, patlamalar nedeniyle de yok olacağı bilimsel çalışmalar ile ortaya konmuştur. Temiz suyun alternatifi yoktur. İçme suyunun riske edilmesinde KAMU YARARI YOKTUR.

Unutulmamalıdır ki;  UNİCEF   açıklamasında  768 milyon kişinin temiz suya erişim sağlayamadığını kaydetti. UNİCEF, bunu “şaşkınlık veren bir rakam” olarak değerlendirirken, temiz suya erişim olmadığı için her yıl yüzbinlerce insan ölüyor. . Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve BM´nin   yayınladığı rapora göre, kirli sudan dolayı dakikada 7 kişi hayatını kaybediyor.

Dereköy´ün  en büyük değeri ise,  Türkiye´de ki çocuklara doğa eğitimi verilen tek yer  Dereköy´de dir.  Yabancıların bile hayran kaldığı Doğa Koruma Milli Parklara ait doğa eğitim merkezi çoğunlukla  yaz aylarında 12-16  yaş gurubu çocukların sesleri, kuşların cıvıltısı, ıstırga deresinin şırıltısı ile tam bir “ıstranca senfonisi” oluşturuyorlar.

Doğa eğitim merkezinde,  eğitim salonları, konaklama üniteleri, dış mekan eğitim ve sportif aktivitelerin yapılabileceği, küçük çaplı bahçecilik aktivitelerinin de uygulanabildiği, doğada eğitim, doğayla temas etmek suretiyle, örneğin öğrenmek ve beceri geliştirmek için saha çalışmaları ve diğer açık hava etkinlikleri uzman gözetim ve denetiminde yapılıyor.

Bu merkezde ki eğitim ve etkinlikler, 2018 ve daha sonra yapılabilecek mi..?  Derseniz… Biraz zor görünüyor. Çünkü, son gelen mermer, Kalker Ocağı ve Kırma- Eleme- Öğütme Tesisi Kapasite Artışı, Beton Santrali, Asfalt Plent Tesisi, Kalker Ocağı  dosyalarına olumlu görüş ve izin verilirse, “Istranca senfonisinin “ yerini dinamit, kamyon ve iş makinelerinin sesleri alacak.

Dereköy´e 1,300 mt mesafede  doğa eğitim merkezine 750 mt  mesafede ayda 20 defa dinamitlerin patlayacağı bir yer için kurumların değil çocukların görüşü alınmalıdır.  Bir defa da DKMP yerine, Çocuklar karar versin.    Çünkü  tesis faaliyete geçerse, doğa eğitim merkezinin kapanması gerekecek. ÇED başvuru dosyasında ki hesaplamalara göre patlama esnasında 600 metre uzağa taş fırlayacak.

Bugün, çocukların canlarını, yarınlar için yaşam alanlarını korumak bizlerin Anayasal görevi ve ödevidir.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi olarak, bölgemizin doğal yaşam alanlarını her türlü   yıkım projelerine karşı korumaya devam edeceğiz.

Bu yazı 59haber.com/ dan alınmıştır

 

Göksal Çidem

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı

Kategori: Dış Köşe

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.