ManşetTürkiye

İçişleri Bakanlığı’ndan Sedat Peker açıklaması: Kişi, adalete teslim edilinceye kadar süreci takip edeceğiz

0

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in kendisine yönelik operasyonların ardından dün yayımladığı üçüncü videonun üzerine, İçişleri Bakanlığı tarafından organize suç örgütleriyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Sedat Peker’in “iş insanıyım” demesine rağmen, organize suça yönelik faaliyetlerinin tespit edildiğine vurgu yapıldı.

‘Süreç operasyona dönüştürüldü’

İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan basın açıklamasında, 15 Temmuz sonrası 22 bin 636 şüphelinin gözaltına alındığı, 348 organize suç örgütünün çökertildiği ileri sürüldü.

Sedat Peker’le ilgili olarak da “bu işlerden çekildim” demesine rağmen, organize suça yönelik faaliyetlerinin tespit edilerek, konunun adliyeye sevk edildiği belirtildi:

Bu çerçevede 15 Temmuz sonrasında 1.738 operasyon yapılmış, 22 bin 636 şüpheli gözaltına alınmış, 8.414’ü tutuklanmış; 31 ulusal düzeyde, 13 bölgesel düzeyde ve 304’ü de yerel düzeyde olmak üzere toplam 348 organize suç örgütü çökertilmiştir.

Organize suç örgütlerinin güvenlik güçlerimiz karşısındaki sıkışmışlığı, acizliği ve her operasyonda elde edilen üstün başarılar, bu yapıların tamamen temizlenmesini sağlamaktadır.

Güvenlik güçlerimizin ağır saha baskısı karşısında, bu yapılara mensup kişiler, dönem dönem “örtüleme yöntemi” olarak adlandırdığımız bir yöntemle kamuoyuna “faaliyetlerinden uzaklaştığı” izlenimini vermek isterler. Ancak bu konudaki hedeflerimizi ısrarlı takibimiz, bu örtüleme adımlarına rağmen devam eder.

Hakkında Kırmızı Bülten talep edilen organize suç çetesi sözde yöneticisi S.P., dönem dönem çeşitli iletişim mecraları aracılığıyla “iş insanıyım, bu işlerden çekildim” demesine rağmen, yine organize suça yönelik faaliyetleri tespit edilmiştir. Konu adliyeye sevk edilmiş ve neticesinde bu süreç, operasyona dönüştürülmüştür.”

‘Devlet üzerinde organize suç faaliyeti’

Sedat Peker’in videolarında iftira ve ithamların olduğu belirtilen açıklamada, bu yayınların devletin üzerine yeni bir organize suç faaliyeti olarak değerlendirildiği kaydedildi:

Anılan kişinin, yurt dışından sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği yayınlardaki iftira ve ithamları, güvenlik güçlerimiz ve devletimiz üzerine yeni bir organize suç faaliyeti olarak değerlendirilmektedir.

Bu nedenle, anılan kişi ülkemize getirilip adalete teslim edilinceye kadar sürecin takibi sağlanacaktır.

Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar yaptığı gibi bundan sonra da halkımızın huzurunu bozacak tüm suç örgütleriyle mücadelesini, bu yapılar hareket edemeyecek duruma gelinceye kadar sürdürecektir.

Ayrıca 15 Temmuz’dan sonra art arda yapılan operasyonlarla büyük darbe vurduğumuz organize suç örgütlerinin son kalıntılarını da 2021 yılında tamamen bitirme kararlılığında olduğumuzu,

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Ne olmuştu?

Nisan ayında İstanbul merkezli beş ilde Sedat Peker ve suç örgütüne mensup olan kişilere yönelik bir operasyon düzenlenmişti. Beş ilde 121 adrese yapılan operasyonlar sonucunda çok sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı.

Peker’in Beykoz’daki villasında da polis ekipleri tarafından arama yapılmıştı.

Organize suç örgütü yöneticisi ve üyesi olmaktan hakkında soruşturma yürütülen Sedat Peker, operasyonlarla ilgili kendi youtube hesabından “Şahsıma yapılan kanunsuzlukların taşeronu mehmet ağar ve pelikancılardır” başlıklı 41 dakikalık bir video yayımlamıştı. Bu videonun hemen ardından ise “Mehmet Ağar ve pelikancıların Gerçek Yüzü ( Ödeşmek Adettendir!)” ismiyle bir video yayımlamıştı.

Suç örgütü lideri, son olarak dün “Derin Devletçiler, Pelikancılar; Bir Tripoda, Bir Kameraya Yenileceksiniz” başlıklı bir video yayımladı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.