Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriManşetYerel

Hatay’da halkı bilgilendirme toplantısı yapılamadı: Vazgeçmiyorlar, biz de vazgeçmeyeceğiz

0

Hatay’ın Arsuz ilçesinde yer alan Hüyük Mahallesi’nde açılmak istenen krom madeni projesi için yapılmak istenen “ÇED Sürecine Halkın Katılım Toplantısı” halkın itirazları üzerine yapılamadı.

Daha önce de aynı proje için Halkı Bilgilendirme Toplantısı yapılmak istenmiş ancak bölge halkı izin vermemişti.

‘Bugün toplantıyı yaptırmadık’

Yeşil Gazete’ye açıklamalarda bulunan Hüyük Kültür Sanat Doğa ve Dayanışma Derneği başkanı Hakan Dural, bugün Halkı Bilgilendirme Toplantısı’nı yaptırmadıklarını ve bunun da tutanak altına alındığını şöyle anlattı:

İki ayrı saha için iki ayrı toplantı yapılacaktı. 12-13 Ocakta. Sonra bunları bugüne birleştirme kararı aldılar. Biz toplantıyı yapmak istemediğimizi kayıt altına aldık. O zaman ‘Yarın olacak toplantı için de tutanak tutacağız’ dediler. Biz de ‘Yarınki kararı bugünden imzalayamazsınız. O zaman Vali’den bir talimatla olduğunu orada yazmanız gerekiyor’ dedik. Onlar da ‘yok’ dediler. ‘O zaman yazamazsınız, biz yarın sizi tekrar bekliyoruz’ dedik. Tutanakları birleştirememiş oldular. Yarın tekrar gelecekler. Bugün toplantıyı yaptırmadık, bu da tutanak altına alındı.”

‘Maden projesi yerleşim birimimize yakın’

Hayata geçirilmek istenen krom madeni projesinin yerleşim yerlerine yakın olduğunun altını çizen Dural, sözlerine şöyle devam etti:

Bu proje bizim yerleşim birimimize yakın bir yerde. Her türlü kullandığımız derenin yakınında. Toz zaten bütün buradaki köylerin zarar görmesine, suyun kirlenmesine sebep olabilir.

Doğanın katledilmesine yol açabilir çünkü sürecini bilmiyoruz. Yeşil alanlar tıraşlanabilir ki o da bir süre önce yapıldı.”

Projeyi bu şekilde kabul etmediklerini ifade eden Hakan Dural, “Maden için kesinlikle taviz vermiyoruz dedik. Maden her yerde çıkarılabilir. Bize zarar verecek bir şey istemiyoruz. Narenciyemize, tarıma zarar verecek bir şey istemiyoruz. Orası yaban hayatı koruma alanı. Artı tarımsal SİT alanları burası. Vazgeçmiyorlar, biz de vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerini de kullandı.

‘Halk, çok yoğun bir şekilde tepki gösterdi’

Dural, Halkı Bilgilendirme Toplantısı’na bölge halkının tepkisinin yoğun olduğunu da kaydetti. Askerlerin 18 Mart’ta olduğu gibi alana girmediğini ve halkın arasında güvenlik gücü olmadığını da ekledi:

Çocuk, kadın, genç herkes buradaydı. Çok yoğun bir şekilde tepki gösterdiler. Ama bu sefer askerler alana girmediler. Hazırlandılar sadece. Biz de girmemeleri konusunda uyardık. Biz kendi güvenliğimizi sağlıyoruz zaten.

Halkın arasında neredeyse hiç güvenlik gücü yoktu. Sadece masa etrafında bir iki tane vardı. Gerisi kenarda durdu. Belki 100-200 tane asker kenarda durdu.

18 Mart’ta bir sürü asker gelmişti. 20’ye yakın araçla geldiler, tomalarla falan belki daha fazla. Halkın yarısından fazlası askerdi. Bu sefer öyle bir şey olmadı.”

18 Mart’ta yapılacak Halkın Katılım Toplantısı için Arsuz Kaymakamlığı toplantının yapılacağı tarihi de kapsayan 12 Mart-26 Mart tarihlerinde Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler dışındaki tüm eylem ve etkinliklerini yasaklamıştı. Köylüler ise bu karara tepki göstermişti.

Hakan Dural ise, “Biz belediye başkanımızı da daha önce uyarmıştık. ‘Lütfen, askere gerek yok’ demiştik. İnsanlardan daha fazla askerler geliyor. Bizim öyle bir durumumuz yok burada. Halk strese giriyor, sanki terör eylemi mi var?” ifadelerini kullandı.

Yarın ise başka bir sahadaki Krom Ocağı için “ÇED sürecine Halkın Katılımı Toplantısı” var. Hakan Dural ise bu toplantıya da izin vermeyeceklerini kaydetti.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.