Doğa MücadelesiHayvan HaklarıManşet

Güney Kore’de köpek yemek yasaklanıyor

0
Fotoğraf: Kim Hong-Ji / Reuters

Güney Kore, hayvan hakları konusunda artan farkındalıkla birlikte köpek eti yemeyi yasaklamayı ve bu eski gelenekle ilgili tartışmalara son vermeyi hedefliyor.

Kore’de uygulanan köpek eti yeme geleneği acımasızlığı nedeniyle yurt dışından eleştiriler alırken, yurt içinde de özellikle genç nesil tarafından tepkiyle karşılanıyor.

İktidardaki Halk Gücü Partisinin politika şefi Yu Eui-dong, 17 Kasım’da hükümet yetkilileri ve hayvan hakları aktivistleriyle yaptığı bir toplantıda, “Köpek eti tüketimine son vermek için özel bir yasa çıkararak bu konudaki sosyal çatışmalara ve tartışmalara son vermenin zamanı geldi” dedi.

Hükümetin ve iktidar partisinin bu yıl içinde yasağın uygulanması için bir yasa tasarısı sunacağını belirten Yu, iki partinin de desteğini alması beklenen tasarının parlamentodan geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Reuters‘ın aktardığına göre Tarım Bakanı Chung Hwang-keun, toplantıda yaptığı konuşmada hükümetin yasağı hızlı bir şekilde uygulayacağını ve köpek eti endüstrisinde faaliyet gösterenlere işletmelerini kapatmaları için mümkün olan azami desteği sağlayacağını belirtti.

‣ Güney Kore lideri Moon Jae-in: Köpek eti yemeyi yasaklamayı planlıyoruz
‣ Shenzhen’de kedi ve köpek eti yemek yasaklandı

Daha önce denendi, olmadı

First Lady Kim Keon Hee köpek eti tüketimini şiddetle eleştiriyor ve eşi Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol ile sokaklarda yaşayan köpekleri sahipleniyor.

Köpek eti karşıtı yasa tasarıları, sektörde yer alanların protestoları ve çiftçiler ile restoran sahiplerinin geçim kaynaklarına ilişkin endişeler nedeniyle geçmişte başarısız olmuştu. Önerilen yasak, üç yıllık ödemesiz dönem ve işletmelerin bu ticaretten çıkması için mali destek içerecek.

Kore yarımadasında çok eski bir uygulama olan köpek eti yemek, yaz sıcağıyla baş etmenin bir yolu olarak görülüyordu.

Köpek etinin tüketimi ülkede eskiye nazaran çok daha nadir olsa da, bazı yaşlı kesimlerce hâlâ bu et tüketiliyor ve bazı restoranlarda servis ediliyor.

‣ Yulin’de köpeklerin kurban edildiği festival tüm protestolara karşın başladı
‣ Güney Kore’de 200 köpeğin bulunduğu ‘köpek eti’ pazarı görüntülendi

‘Bir rüya gerçek oldu’

Fotoğraf: AP

Hayvan hakları grupları yasağa ilişkin tasa tasarısını memnuniyetle karşıladı. Humane Society International yaptığı açıklamada “Bu zulmü sona erdirmek için çok sıkı kampanya yürüten herkes için bir rüya gerçek oldu” ifadelerini kullandı.

Hükümet verilerine göre Güney Kore’de yaklaşık 1,150 köpek yetiştirme çiftliği, 34 kesimhane, 219 dağıtım şirketi ve köpek servisi yapan yaklaşık 1,600 restoran bulunuyor.

Gallup Korea’nın geçen yıl yaptığı bir ankete katılanların yüzde 64’ü köpek eti tüketimine karşı çıkıyordu. Ankete katılanların sadece yüzde 8’i önceki yılda köpek eti yemişti. 2015’te ise bu oran yüzde 27’ydi.

You may also like

Comments

Comments are closed.