Hayvan HaklarıManşet

Yulin’de köpeklerin kurban edildiği festival tüm protestolara karşın başladı

0

Çin’in güneyindeki Yulin kentinde köpek eti festivali tüm uluslararası tepkilere rağmen başladı.

Sokak eylemlerinin yanı sıra sosyal medyada, hayvanseverler #StopYuLin2015 etiketiyle tepkilerini dile getirdi, Yulin halkına ve yetkililere çağrıda bulundu. Ancak muhatapları bu çağrılara kulak tıkadı.

12

Ülkenin bazı kesimlerinde köpek eti yeme geleneği yüzyıllar öncesine dayansa da tartışma yaratan festival henüz 6 yıldır düzenleniyor.

Euronews’ten Tuba Altınkaya’nın haberine göre Yulin’de festival karşıtı eylem düzenleyen aktivistler, kuduzun köpek ticaretinden çok daha mühim olduğunu söyleyerek hastalığa dikkat çekmek istedi. Ancak kim oldukları bilinmeyen bir grubun kendilerine müdahale etmesiyle eylemleri çok kısa sürdü.

Eyleme katılan hayvan hakları savunucularından Maggie Chen, söz konusu festivalle birlikte yapılan kanunsuzluklara yetkililerin göz yumduğunu söyledi: “Kedi ve köpeklerin hepsi çalıntı. Hem hayvan Hem gıda güvenliği bu kadar mı ucuz? Onlar hakkında hiçbir şey yapmıyorlar ama gelip burada bizim pankartlarımızı alıyorlar.”

14

Dünya çapında başlatılan kampanyalar ve protestolar festivali durdurmaya yetmese de ses getirdi. Emekli bir öğretmen bin Euro ödeyerek satın aldığı 100 köpeği kesilmekten kurtardı.

Köpek eti yemekte sakınca görmeyen yerel halk ise diğer et türlerini tüketenlerin neden kendileri kadar yadırganmadığını sorguluyor.

Li adlı bir Yulin sakini, “Bir kanun bir yasa mı var?, siz de biftek yiyorsunuz, size biftek yemeyin desek doğru mu olur?” sözleriyle tepkilere cevap veriyor.

(Euronews)

You may also like

Comments

Comments are closed.