İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Gülşen’in ev hapsi, adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı konularak kaldırıldı

0

Bir konseri sırasında İmam Hatip Liselilere yönelik sarf ettiği sözleri nedeniyle konutu terk etmemek şartıyla tahliyesine karar verilen sanatçı Gülşen Çolakoğlu hakkında, itiraz üzerine yüksek mahkemece ev hapsinin kaldırılmasına karar verildi.

Gülşen’e yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün en yakın karakola imza atma şartı da getirildi.

Sanatçının avukatı Emek Emre, bir ila üç yıl arasında hapis cezası istenen iddianamenin kabulünün ardından ev hapsinin kaldırılması için talepte bulunmuştu. Talebi üst mahkeme değerlendirdi. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 ağustos tarihinden beri ev hapsinde olan Gülşen’in ev hapsinin kaldırılmasına karar verdi.

Gülşen ‘ev hapsi tedbiriyle’ tahliye edildi

Mahkeme gerekçesinde, sanığa yüklenen suçun niteliği ve sanığa yüklenen TCK 216/1. maddesi kapsamındaki suçun cezasının alt ve üst sınırlarının bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasını öngörüyor olması, sanık hakkında devamına karar verilen konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbirinin mahiyeti, CMK 109. madde uyarınca “konutu terk etmemek yükümlülüğü altında geçen her iki gün, cezanın mahsubunda bir gün olarak dikkate alınır” şeklindeki yasal düzenleme ve suçta ve cezada orantılılık ilkesi hep birlikte değerlendirildiğinde, sanık avukatlarının itirazlarını kısmen kabul ettiğini belirtti.

Erdoğan’dan Gülşen’e: Paçalarını kurtaramayacak

Ne olmuştu?

Gülşen Çolakoğlu, geçen nisan ayında sahne aldığı bir mekânda imam hatiplilere yönelik söylediği sözlerin yer aldığı videonun yeniden gündeme getirilmesi üzerine sosyal medyada #GülşenTuklansın etiket açılmıştı.

Gülşen ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten tutuklandı

Hemen ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan resen başlatılan soruşturma kapsamında evinden gözaltına alınarak tutuklandı.  Üç gece cezaevinde kalan Gülşen, dördüncü gün ev hapsinde kalması koşuluyla serbest bırakıldı. Avukatları Gülşen için verilen ev hapsi kararına itiraz etmiş, ancak talep reddedilmişti.

Daha sonra hazırlanan ve İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamede Gülşen için bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

21 Ekim’de hakim karşısına çıkacak Gülşen için bugün verilen kararda, ev hapsi kaldırıldı; yurtdışı yasağı ve karakol imza şartı getirildi.

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.