Dış Köşe

Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteğinin koşulları – Ali Ekber Yıldırım

0

Bu yazı tarimdunyasi.net/ den alınmıştır

Hükümetin vaatleri arasında yer alan genç çiftçilere verilecek 30 bin liralık hibe (karşılıksız) desteğin koşulları belli oldu. Bakanlar Kurulu’nun bugünkü (26 Şubat 2016) Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar”ına göre destekten 18 ile 40 yaş arasındaki çiftçiler yararlanabilecek.

Genç çiftçilerin bu destekten yararlanabilmeleri için nüfusu 20 binden az kırsal yerleşim biriminde yaşamaları ve bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkiler konusunda proje ile başvurmaları gerekiyor.

Bakanlar Kurulu Kararı’na göre genç çiftçilerin 30 bin lira destek almaları için gerekli koşullar şöyle:

11

1- Destekten yararlanacak çiftçinin 18 ile 40 yaş arasında olması gerekiyor.

2-Destek ülke genelinde uygulanacak. Ancak destekten yararlanacak çiftçilerin, nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimleri ile 12 Kasım 2012’de yürürlüğe giren 6360 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Yasası’ndan önce tüzel kişiliğe sahip ve nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinde yaşamaları koşulu var.

3- Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süreyle uygulanacak. Bu kapsamda hibe desteğinden yararlanacak çiftçinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsalda yaşamaları gerekiyor.

4- Desteklenecek proje konuları ise şöyle belirlendi: Bitkisel üretime yönelik projeler. Hayvansal üretime yönelik projeler. Yöresel tarımsal ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler.

5- Çiftçiler destekten yararlanmak için proje hazırlayarak başvuru yapacaklar. Başvurusu kabul edilen çiftçilerle hibe sözleşmesi imzalanacak.

6- Uygulanacak projelere 30 bin liraya kadar hibe (karşılıksız) destek verilecek. Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç hazırlanacak. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesi imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması şartı var.

7- Proje 3 yıl süresince uygulanacak. Ödemeler ilgili yılın bütçesinden karşılanacak. Dolayısıyla 2016-2017 ve 2018’de proje başvuruları alınacak. Başvuran herkese destek verilmeyecek.Projesi kabul edilen genç çiftçilere destek verilecek.

8- Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programından yararlanan çiftçiler bu destekten yararlanamayacak.

Herkese 30 bin lira verilmeyecek

Bakanlar Kurulu Kararı’nda da belirtildiği gibi genç çiftçilere projeleri kabul edilmesi durumunda 30 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Projesi kabul edilen herkese 30 bin lira verilmeyecek. Proje tutarına göre ödeme yapılacak. Hibe desteğinin üst limiti 30 bin lira. Ayrıca, dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta, sadece projesi kabul edilen çiftçilere destek verilecek. Başvurduğu halde projesi kabul edilmeyenlere destek verilmeyecek.

Bu yazı tarimdunyasi.net/ den alınmıştır

9-Ali-Ekber-Yıldırım

 

 

Ali Ekber Yıldırım

More in Dış Köşe

You may also like

Comments

Comments are closed.