Günün ManşetiHayvan Hakları

Galata Kulesi’ndeki ebabil yavruları kurtuldu: Restorasyon sohbahara ertelendi

0

İstanbul’daki Galata Kulesi‘nde süren restorasyon çalışması, boşluklara yuva yapan ebabil kuşlarının zarar görmemesi için sonbahara ertelendi. Kuşlar bu aylarda Afrika’ya doğru göç yolculuğuna başlayacak. 

Restorasyon çalışmasında kulenin etrafına kurulan iskele yüzünden ebabiller, yuvalarına girip yavrularına ulaşamıyordu. Her yıl kulenin dış cephesindeki boşluklara yuva yapan ebabillerin bu yılki yavruları açlıktan ölmek riskiyle karşı karşıyaydı. Simurg Kuş Yuvası Derneği öncülüğünde başlatılan kampanya karşılık buldu ve kuşların Türkiye’yi terk edeceği sonbahar aylarına kadar restorasyon çalışmaları ertelendi.  

100 yuvada en az 200 yavru ebabil var

Simurg Kuş Yuvası Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alaz Uslu, “Sadece kulenin dış kısmındaki restorasyon çalışmalarını ertelettik. Bu sayede ebabil kuşları yuvalarına ulaşacak ve yavruları sorunsuzca büyüyebilecek” dedi. Kulenin içindeki restorasyon ise devam edecek. 

Kulede yaklaşık 100 yuva olduğunu belirten Uslu, “Bu 100 yuvanın içerisinde minimum iki yavru olsa en az 200 yavrunun Galata Kulesi’nde yaşam savaşı verdiğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı. 

İskelenin böyle bir zamanda kurulmasının yanlış olduğu ve kaldırılması gerektiğiyle ilgili dilekçe verdiklerini belirten Uslu kuşlar için yürüttükleri süreci de şöyle anlattı:  “Dilekçeyi CİMER üzerinden bildirdik. Sosyal medyada bir algı oluşturduk. Sonrasında da internet üzerinden (change.org) bir imza kampanyası başlattık. Oradan çok ciddi bir kamuoyu baskısı oluştu. Bunun haricinde de artık bir toplantının varlığı söylendi.” 

You may also like

Comments

Comments are closed.