Doğa MücadelesiManşet

Foça’da 20 futbol sahası büyüklüğündeki alanda kesilen ağaçlar TBMM gündeminde

0

İzmir’in Foça İlçesi’nde çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık bölgedeki ağaç kıyımı Meclis gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na şu soruları yöneltti:

1 – İzmir Foça’nın Ulupınar Köyü Armutlu Dere Mevkii’ndeki ağaç kesiminin nedeni nedir?

2 – Söz konusu ormanın hemen bitiminde bulunan Demir Çelik Fabrikası’na bağlı kömürlü termik santralinin depolama alanının yetersiz kaldığı ve ağaçların santralin cüruf atıklarının atılacağı depolama alanı açmak için kesildiği iddiası doğru mudur?

Ne olmuştu?

İzmir’in Foça ilçesinde bulunan ve 15-20 yıllık kızılçam ağaçlarına ev sahipliği yapan doğal ormanda 6 Mart günü çok sayıda ağaç kesilmişti.

Kesim, Ulupınar Köyü Armutlu Dere Mevkii’ndeki büyük bölümünün kendiliğinden oluşan doğal ağaçların olduğu ormanın 20 futbol sahası büyüklüğündeki alanında gerçekleşmişti.

Köylüler kesime tepki verirken ağaçların kesilme nedenini öğrenmek için Menemen Orman Bölge Müdürlüğü’nü arayan Muhtar Selçuk Kabaklı’ya, “Ağaçlar, zeytinlik alanların korunması için kesiliyor” yanıtı verildi.

Foça ve Yenifoça’dan çok sayıda yurttaşın, kesim yapılan alana gelerek ağaçların kesilmesine tepki göstermesiyle, kesim durduruldu.

Kesimin durdurulması üzerine Menemen Orman Bölge Müdürlüğü’nden alana gelen bir yetkili, “Gençleştirme yapmak için ağaçları kesiyoruz, yeniden ağaçlandıracağız” açıklamasını yaptı.

Köylüler kesim nedeninin zeytinlikleri korumak ya da orman gençleştirme çalışması olduğu yönündeki açıklamaları yalanlıyor.

İddiaya göre, ormanın hemen bitiminde bulunan Demir Çelik Fabrikası’na bağlı kömürlü termik santralın depolama alanı yetersiz kaldı ve santralın cüruf atıklarının atılacağı depolama alanı açmak için ağaç kesimi yapıldı.

Tepkiler üzerine kesim işlemlerine ara veren yetkilerin, ağaç kesiminin durdurulmasını talep eden bölge halkına açıklama yapması bekleniyor.

Çevreciler ve yöre halkı kesim sahasındaki nöbetlerini sürdürüyor.

Foça halkı ormanına sahip çıkıyor: Ilıpınar Köyü’ndeki ağaç kıyımı durdurulsun!

 

(Cumhuriyet, Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.