EğitimManşet

Direnişin 590’ıncı gününde Can Candan kampüse alınmadı

0

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, bugün de atanmış rektör ve üniversite yönetimine karşı 590’ıncı kez bir araya geldi.  Ancak Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan bugün kampüse alınmadı. 

Candan sosyal medya hesabı üzerinden duyurduğu olaya ilişkin açıklamada bulundu. 

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Ayfer Bartu ile kampüse gittiklerini ancak kampüse alınmadığını duyuran Candan, “Girişim kayyım rektör talimatı ile engelleniyor. Güvenlik Görevlileri Yönergesi (2007) madde. 13: ‘Boğaziçi Üniversitesi akademik veya idari personeli refakatinde gelenler içeri alınır’” paylaşımında bulundu. Candan ayrıca olayla ilgili tutanak tuttuklarını da bildirdi. 

 

Akademisyenler 397’inci kez rektörlük binasına sırt çevirdi

Yoğun sıcağa karşı şemsiyelerle direnişlerini sürdüren akademisyenler 397’inci kez rektörlük binasına sırt çevirdi.

Bugün, Naci İnci’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının 355’inci, 30 Temmuz günü gerçekleştirilen destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir gerekçe göstermeden dönem ortasında görevden almasının ise 274’üncü gününe gelindi.

Fotoğraf: Ali Aktaş

Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı ikinci kez görevden almasının 32’inci, Candan’ın İnci’nin talimatıyla tekrar kampüse alınmayışının ise ilk günü.

Fotoğraf: Ali Aktaş

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de 12:15’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 395’inci kez rektörlük binasına döndüler.

Fotoğraf: Ali Aktaş

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz”, “Vazgeçmiyoruz” ve “Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite” yazan dövizler ve Candan’ın fotoğraflarını taşıdılar.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı ilk rektör Melih Bulu‘nun görevden alınmasıyla yerine geçen Mehmet Naci İnci, belgesel sinemacı ve Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Film Çalışmaları Programı’nda on dört yıldır ders veren öğretim görevlisi Can Candan hakkında soruşturma açtığını iddia ederek Temmuz’da görevden almıştı.

Candan, rektörlüğe 13 Ağustos 2021’de yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açmış, Mart ayında İstanbul 7’inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Daha önce de hakkında verilen karar tedbiren durdurulan ve görevine yeniden atanan Candan için mahkeme yine iade kararı vermiş ve bu defa tazminat ödenmesine hükmetmişti.

Candan, hafta içi her gün Güney Meydanı’nda akademisyenler tarafından gerçekleştirilen nöbette davul zurnayla karşılanmıştı.

Kategori: Eğitim

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.