İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevinden alınan Can Candan: Derslerimi vermeye devam edeceğim

0

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle atandığı Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulu‘nun yerine vekaleten rektörlüğe atanan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, ilk icraatı olarak akademisyen Can Candan‘ı görevden almasının ardından, Candan konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Akademisyen, sonbahar döneminde derslerini vermeye devam edeceğini duyurdu.

‘Değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum’

Can Candan, sosyal medya hesabı üzerinden Naci İnci tarafından görevden alınmasını şöyle duyurdu:

Naci İnci, bugün bana 2007’den bu yana öğretim görevlisi olarak çalıştığım Boğaziçi’ndeki görevime, ders verdiğim bölüm ve fakültenin görüşü alınmadan ‘vekaleten’ son verdiğine dair bir yazı göndermiş. Sizlerle paylaşıyor, yorumunu ve değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum.”

Rektörlüğün yazısı

Can Candan’ın görevine son verildiği açıklanan yazıdaki ifadeler ise şöyle:

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun mülga 32. maddesi gereğince 16.07.2007 tarihinde Üniversitemize öğretim görevlisi olarak atandığınız, daha sonraki yıllarda ise görev sürenizi yenilenmediği anlaşılmıştır.

Görev sürenizin 15.07.2021 tarihi itibariyle sona ermiş olması, bu güne kadar Üniversitemize yeniden atanmanız konusunda herhangi bir müracatta bulunmamanız, ayrıca 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 36/3 maddesinde Öğretim Görevlileri için öngörülen on iki saat ders verme yükümlülüğünün yalnızca altı saatini yerine getirebilmeniz nedeniyle görevinize devam etmenizde yarar bulunmadığı değerlendirilmiş, öte yandan hakkınızda 10.07.2021 tarih ve 21366 sayılı Rektörlük Oluru’nda belirtilen ‘kişileri aşağılama ve küçük düşürme amacı güden ve kişilik haklarına saldırı niteliğinde paylaşımlarla amirlerine ve Üniversitemiz yöneticilerine hakarette bulunma’ iddiası ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında disiplin soruşturması açılması ve bu kapsamda soruşturmanın devam ediyor olması hususu da dikkate alınarak 16.07.2021 tarihi itibariyle Üniversitemizdeki görevinize son verilmiş bulunmaktadır.”

‘Derslerimi vermeye devam edeceğim’

Can Candan ise derslerini vermeye devam edeceğini açıkladı:

Sonbahar döneminde @UniBogazici her zaman olduğu gibi FA498 Belgesel Sinema (tarih ve kuram) ve FA350 Film Projesi (film çalışmaları/film üretimi) derslerimi vereceğim. Öğrencilerime duyurulur. #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz

You may also like

Comments

Comments are closed.