Ekoloji

Çin’li çevre örgütleri ‘Apple’ın öteki yüzünden’ şikayetçi

0

Çin’deki 36 çevre örgütü yayınladıkları ortak raporda Apple firmasını, Çin’de üretim yapan teknoloji şirketleri arasında çevre ve işçi sağlığına en duyarsız şirket ilan etti.

Raporda 29 firma arasında sonuncu sırada yer alan Apple’a yöneltilen temel eleştiri, şirketin Çin’deki tedarikçilerini yeterince denetlememesi sebebiyle çevreye ve işçi sağlığına zarar verilmesine göz yumması.

“Apple’ın öteki yüzü” isimli raporda, Apple firmasının Iphone isimli ürününe dokunmatik ekran sağlayan Wintek isimli fabrikada çalışan işçilerin yaşadıkları sağlık sorunlarına detaylı bir şekilde yer verilmiş.

İki üreticide büyük sorunlar yaşanmış

Rapora göre, Wintek fabrikasında çalışan işçiler 2009 yılında Apple yan parçalarının üretiminde kullanılan hekzan isimli kimyasıl maddeden zehirlendiler.

Greve gidip, fabrikaya dava açan işçiler, aynı dönemde Apple şirketine de Wintek fabrikasına müdahale etmesi çağrısında bulundular.

Kimyasal maddenin fabrikada kullanımı Wintek tarafından yasaklansa da, Apple Wintek’le çalıştığını kabul etmedi.

Raporda Apple’ın en son sırada yer almasına sebep olduğu söylenen bir diğer olay ise şirketin parça satın aldığını Çin’deki Foxconn isimli fabrikada yaşanan işçi intiharlarına da duyarsız kalması.

‘Apple’dan bunu beklemezdik’

Raporu hazırlayan örgütler adına Bloomberg’e konuşan Ma Jun, Apple şirketinden birlikte çalıştığı fabrikaları daha iyi denetlemesini beklediklerini, ancak tam tersine bir durum yaşandığını söyledi.

Sözkonusu 29 şirkete yapılan uyarılara yalnızca Apple’ın cevap vermediği söylenen rapor, şirkete karşı toplu eyleme geçilmesi çağrısıyla sona eriyor.

Apple ise suçlamaları kabul etmeyip çalıştıkları tedarikçi firmaları sıkı bir şekilde takip ettiklerini söyledi. (BBC)

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.