Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriEkolojiManşet

Çan’da Cengiz Holding’in açmak istediği madene karşı şarkılı türkülü protesto

0
Fotoğraf: Muhammet Yavaş

Haber: Muhammet YAVAŞ

*

Cengiz Holding‘in Çanakkale‘nin Çan ilçesindeki Halilağa köyü ile Bayramiç ilçesindeki Hacıbekirler köyü arasına açmak istediği Halilağa Altın Bakır Madeni için itirazlar sürüyor.

Çan ve Bayramiç’te yaşayan 91 yurttaşın imzacı olduğu altın madeni için mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen Cengiz Holding’in çalışmalarına devam etmesi üzerine Çan’da şarkılı türkülü protesto yapıldı.

Kazdağları Kardeşliği ve Çan Çevre Derneği‘nin birlikte organize ettiği şarkılı türkülü protesto Çan Kapalı Pazaryeri girişi ve Menderes Parkı‘nda gerçekleşti.

Fotoğraf: Muhammet Yavaş

Ekoloji aktivistleri ellerindeki davul, zurna ve diğer çalgılarla çevre türkülerini Cengiz Holding’e karşı seslendirirken pankartlar açtı.

Fotoğraf: Muhammet Yavaş

Açılan pankartlarda “Madene verecek suyumuz yok”, “Defol Cengiz”, “Kazdağları’ndan defol Cengiz”, “Kazdağları’nın üstü altından değerlidir” ifadeleri yer aldı.

Fotoğraf: Muhammet Yavaş

‘Maden, yılda 4 milyon ton suyu zehirleyecek’

Çan Çevre Derneği tarafından yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Cengiz Holding Hacıbekirler ve Muratlar köyleri üzerinde, üç köyü haritadan silerek bakır madeni açmak istiyor. Eğer bu maden açılırsa 55 köyün su kaynağı, Çan’ın köylerini sulayan Kocabaş Çayı madene verilecek. Bu köyler arasında Uzunalan, Bilaller, Cicikler, Göle, Dereoba, Söğütalan, Şerbetli, Kulfal, Kumarlar gibi köyler de var.”

Fotoğraf: Muhammet Yavaş

“Şu anda madene su taşımak için çalışmalara başlandı. Bu projeye karşı Bayramiç ve Çan köylerinde yaşayan 91 vatandaş dava açtık, ilk davayı biz kazandık. Mahkemenin burada maden olmaz demesine rağmen, madenci şirket projede ısrarını sürdürüyor.”

Fotoğraf: Muhammet Yavaş

“Yılda 4 milyon ton suyu zehirleyecek olan altın-bakır madeni için Çan ve Bayramiç’in suyuna el konacak. Tarım toprakları, meralar zehirlenecek, ormanlar kesilecek. Maden yüzünden açığa çıkan zehir yüzünden kanser olacağız. Gelin hep birlikte topraklarımızı savunalım, madene verecek bir damla suyumuz yok.”

Fotoğraf: Muhammet Yavaş

Ne olmuştu?

Cengiz Holding, 21 Şubat’ta Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi için ÇED raporuna rağmen aykırı bir şekilde sondaj faaliyetleri gerçekleştirmişti.

Alınan bilirkişi raporu, çevre örgütlerinin lehine çıkmıştı. Yöre halkı da proje için üç ayrı su kaynağı öngörülmesi sonrası projeye yoğun bir tepki göstermişti. Ayrıca ÇED’de sondaja da izin verilmemişti. Çan Çevre Derneği’nden Ümran Aydın “Bir bölgenin suyunu komple kesmek çok büyük bir haksızlık ve asla kabul edilemeyecek bir durum” diyerek projenin bölgedeki su kaynaklarına ve vatandaşa maliyetinin boyutuna dikkat çekmişti.

Bölge halkının açtığı dava sonucunda 6 Aralık’ta Çanakkale 1’inci İdare Mahkemesi kararı iptal etmiş, şirket ise proje için yeniden başvurmuştu. Bakanlık iptal edilen proje için 14 Mart tarihinde yeniden ‘ÇED olumlu’ kararı vermişti.

Mayıs 2023’te Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki Halilağa Bakır Madeni Projesi için 2009/7 sayılı genelge doğrultusunda ikinci kez verilen “ÇED Olumlu Raporu”na karşı dava açmıştı.

‣ Cengiz Holding, davası süren projesi için Kazdağları’nda ağaç kesimine başladı
‣ Cengiz Holding’in Halilağa bakır madeni alanında ağaç kesimleri sürüyor
‣ Cengiz Holding’e Halilağa’da geçit verilmedi: Hiçbir maden projesi Kaz Dağları’ndan daha değerli değil
‣ Kazdağları’ndan Cengiz Holding’e ikinci dava: Bakanlığın şirket kurtarıcı yönetmeliklerine sığındı
‣ Kazdağları’nda Cengiz Holding’in projesine bilirkişi raporu: ‘ÇED olumlu kararı’ uygun değil
‣ Halilağa’da Cengiz Holding’in bakır madenine verilen ÇED olumlu kararı iptal!

You may also like

Comments

Comments are closed.