Spor

Burcu da finalde

Londra 2012 Olimpiyat Oyunları kadınlar yüksek atlama branşı seçmelerinde mücadele eden Burcu Ayhan 1,93 metrelik derecesi ile  finale yükseldi. Yüksek atlamada ilk defa Türkiyeli bir atletin yarışacağı final cumartesi akşamı 21.00’de yapılacak.

Burcu, 1.75 ve 1.80’lik yükseklikleri ilk hakkında geçerken, çıta 1.90’a yükseldiğinde ilk hakkında hata yaptı. 1.90’ı da ikinci hakkında geçmeyi başaran milli atlet, 1.93 için atlamaya hazırlandı. Bu sene en iyi derecesi 1.92 olan Burcu, 1.93’ü ilk hakkında geçti ve büyük bir avantaj yakaladı.

En iyi dereceyi elde eden 12 kişinin finale gideceği seçmelerde, 14 atlet 1.93’lük derece elde edince hakemler ile sporcular arasında büyük bir pazarlık başladı. Dil engelini aşmakta zorlanan organizatörler ile atletler arasında anlaşma bir süre sağlanamadı.

11, 12, 13 ve 14. sıradaki sporcular bir atlayış daha yapmak istedi. Burcu, sekizinci sırada bulunduğu için 1.96 için atlamadı. Böylece bir Türk atlet ilk defa Olimpiyat’ta yüksek atlama finaline yükselmiş oldu.

Müsabakadan sonra konuşan milli sporcu, “İlk Olimpiyat’ım, ilk deneyimim. Antrenörüm ile final hedeflemiştik. Oldu. Çok heyecanlıydım” ifadelerini kullandı.

Dünya ve Avrupa şampiyonlarında bronz madalyaları bulunan Alman Ariene Friedrich ise elendi.

(Eurosport)

 

Kategori: Spor