Doğa MücadelesiManşetYerel

Buca Cezaevi alanı için sivil toplum ve Soyer bir arada: İzmir’in ‘sarı öküzünü’ vermeyeceğiz

0
 İzmir‘de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB), İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve  Buca Cezaevi Özgürleşirken Platformu üyeleri, yıkılan Buca Cezaevi arazisinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından imara açılmasına karşı bir kez daha bir araya geldi.

Cezaevi alanında düzenlenen açıklamaya çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

1959’da inşa edilen, Mart 2022’de yıkılan Buca Cezaevi, yıkım sırasında çevreye yaydığı “asbest” nedeniyle tartışma konusu olmuştu. 63 yıl boyunca birçok baskıya ve direnişe tanıklık eden cezaevinde özellikle 12 Eylül sonrasında pek çok sosyalist tutulmuş; bazıları da burada hayatını kaybetmişti.

Cezaevi, Covid-19 pandemisi sırasında da koronavirüse yakalanan tutukluların koşullarıyla ilgili gündeme gelmişti.

Buca Kapalı Cezaevi’nde koronavirüs vaka sayısı 65’e çıktı

‘Yeşil alan olmalı’

Yıkılan cezaevi önünde grup adına açıklama yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Temsilcisi Aykut Akdemir, halkın ortak yararına açıkça aykırı olan imara açma işleminin iptal edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Cezaevi alanının yeşil alan olması gerektiğini vurgulayan Akdemir bütün İzmirlileri açtıkları davaya müdahil olmaya davet etti:

“Bu alanın olası bir afet anında kentlilerin güvenli bir şekilde sığınacağı bir toplanma alanına, beton binaların gölgesinde değil ağaçların gölgesinde nefes alacak rekreasyon alanına, insan hakları açısından kabul edilemez olaylara sahne olmuş Buca Cezaevi alanının geçmişiyle ilişki kurularak halkın ortak ihtiyacını karşılayacak yeni bir Kültürpark Alanı’na dönüşmesi için İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin 2022/2696 Esası’na kayden açtığımız davaya en kısa sürede müdahil olmaya davet ediyoruz.”

Kentin ve kentlinin ortak yararına açıkça aykırı olan bu planların altına imza atan ya da bu karara sessiz kalan tüm karar vericilere asli görevlerinin kendilerine bu yetkiyi veren kamunun ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vermeleri gerektiğini hatırlatan Akdemir, ” Buca Cezaevi Alanı Koordinasyonu olarak ‘Buca Nefes Alsın’ diyerek başlattığımız mücadele, kamusal alanımızı kazanana kadar devam edecektir” dedi.

Soyer: İzin vermeyeceğiz

Belediye Başkanı Tunç Soyer de dayanışma gösteren herkese teşekkür etti. Cezaevinin kaldırılması konusunda Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç‘a da teşekkür eden Soyer, “Burası cezaeviydi. Kamu arazisiydi. Bu kamu arazisi cezaevi gittikten sonra yine kamuya ait olarak kalmak zorunda. Kamu burada ticaret mi istiyor, sanayi mi istiyor, ne istiyor? Kamu vicdanı burada yeşil alan istiyor. Zeytin, ağaç, yeşil istiyor. Dolayısıyla biz bunun sonuna kadar takipçisi ve savunucusu olmaya devam edeceğiz. Hiç kimse kamunun elinden burayı alıp ranta açamaz. Zehir gemisini nasıl İzmir’e reva gördülerse şimdi bu alanı ranta reva görenlere asla izin vermeyeceğiz.”

Tunç Soyer’den İzmirlilere destek çağrısı: Buca Cezaevi alanını imara açtırmayalım

“Burası İzmir’in sarı öküzü ise ona sonuna kadar sahip çıkacağız” diye konuşan Soyer, mücadelelerinin sadece İzmir için olmadığını vurguladı:

“Bu araziyi vermeyeceğiz. Bu dayanışma sadece İzmir için değildir. Türkiye’nin her yerinde vatandaşlarımız bilsinler ki İzmir bu dayanışmayı gösteriyorsa onlar da gösterebilirler. Eğer kamu arazilerine birileri göz diktiyse hiç korkmasınlar dirensinler. Türkiye’ye İzmir’den şunu söylemek isterim; biz dayanışmamızı diri tuttukça hiçbir güç bu memleketin geleceğini elimizden alamayacak. Bu memleketin geleceği emekten, demokrasiden yana güçlerin elinde olmaya devam edecek.”

Açıklamanın ardından alana zeytin ağaçları dikildi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.