Eğitimİfade ÖzgürlüğüManşet

Boğaziçi Üniversitesi’nde üç dekan görevden alındı

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Naci İnci, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Ercan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt’u dekanlık görevinden aldı.

Dekanların görev yaptığı fakültelerde görevli olan akademisyenle, söz konusu fakültelerin önünde bugün üç ayrı açıklama yaptı.

1 Ocak 2021 tarihinden beri üniversiteye yapılan müdahalelerin telafisi güç zararlara neden olduğunu belirten akademisyenler, açıklamaların ardından Güney Meydanda haftanın her iş günü saat 12.15’te gerçekleştirdikleri akademisyen nöbetlerini tuttu.

Akademisyenlerin açıklamaları şöyle:

Eğitim Fakültesi Akademisyenleri

“Alınan bu kararın 1 Ocak 2021’den beri üniversitemize yapılan müdahalenin devamı niteliğinde olduğunu düşünüyor ve bu durumu kabul edilemez buluyoruz. Daha önce defalarca belirttiğimiz gibi bu müdahalelerin üniversitemizin eğitim ve araştırma faaliyetlerinde büyük bir tahribata yol açtığını kamuoyuna bildirmeyi görevimiz olarak görüyoruz.

“Dünya çapında akademik saygınlığı olan Fakültemiz tam 40 senedir ülkemize son derece donanımlı eğitimci ve akademisyenler yetiştirmekte ve çeşitli topluma hizmet uygulamaları yürütmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri olarak bizler seçilmiş dekanımızın en kısa sürede görevine iade edilerek bu kamu zararından dönülmesini ve Üniversitemize yönelik hukuksuz uygulamaların sonlandırılmasını talep ediyoruz.”

Fen – Edebiyat Fakültesi Akademisyenleri

Dekanımız Fakülte öğretim elemanlarının büyük çoğunluğunun oylarıyla seçilmiş ve 24 Eylül 2020’den bugüne dek görevini üniversitemize yakışır bir şekilde, büyük bir özveri ve başarıyla yerine getirmiştir. Alınan bu kararın 1 Ocak 2021’den beri üniversitemize yapılan müdahalenin devamı niteliğinde olduğunu düşünüyor ve bu durumu kabul edilemez buluyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri olarak bizler seçilmiş dekanımızın en kısa sürede görevine iade edilerek bu kamu zararından dönülmesini ve Üniversitemize yönelik hukuksuz uygulamaların sonlandırılmasını talep ediyoruz.”

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Akademisyenleri

“Usule uygun olarak atanmış bir dekanın, hiçbir meşru gerekçe olmadan görevden alınması hukuka, adalete ve yönetişim ilkelerine aykırıdır. Bu tür tepeden inme müdahaleler Anayasada güvence altına alınmış olmasına rağmen işlevsizleştirilen üniversite özerkliğimize vahim bir darbe daha vurmakta, 2 Ocak 2021 tarihinden beri üniversitemizin içinde bulunduğu yönetim ve meşruiyet krizini de bir kez daha gözler önüne sermektedir.

50 yıllık bir kamu üniversitesi geçmişi olan Boğaziçi Üniversitesi’nin, nitelikli eğitim ve araştırmalarıyla Türkiye’nin önde gelen fakültelerinden birisi olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin bu şekilde yıpratılmasını; hukuksuz ve usule aykırı uygulamalarla eğitim ve araştırma ortamının sekteye uğratılmasını, öğrencilerimiz, kurumumuz ve ülkemiz adına kabul etmiyoruz. İİBF dekanımızın derhal göreve iadesini ve oluşan kamu zararının ivedilikle telafi edilmesini talep ediyoruz.”

İnci: Disiplin suçu nedeniyle açılan araştırmalar sonucu…

Akademisyenleri görevden alan Naci İnci Twitter hesabından bir açıklama yayımladı. İnci, akademisyenlerin disiplin suçları nedeniyle açılan araştırmalar sonucu görevden alınmasına karar verildiğini, yeni görevlendirmelerin en kısa sürede yapılacağını söyledi.

İnci, twitinde, Boğaziçi’nin şimdiye kadar olduğu gibi bundan böyle de akademik kalitesini özenle sürdüreceğini ve karar mekanizmalarının sağlıklı şekilde çalışması için gereğini yerine getireceğini yazdı.

Cumhurbaşkanı’nın atadığı ilk rektör Melih Bulu‘nun görevden alınmasıyla yerine geçen İnci, geçen mayıs ayında Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde ders veren hukukçu ve akademisyen Feyzi Erçin’in yaz okulundaki dersini “uygun bulunmadığı” gerekçesiyle onaylamamış;  aynı bölümde on dört yıldır ders veren öğretim görevlisi Can Candan hakkında soruşturma açarak, temmuz ayında görevden almıştı. 

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.