EkolojiHafta SonuHaftasonuManşet

Bergama Çevre Filmleri Festivali’nin ilk teması, su varlıkları

0

Su ve suyun çevresel etkileşiminin konu edileceği festival, 4-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Bergama Çevre Filmleri Festivali “Su Varlıkları” teması ile izleyiciyle buluşacak. Dünyanın yüzde 75’ini kaplayan su ve suyun çevresel etkileşiminin konu edileceği Bergama Çevre Filmleri Festivali, 4-6 Ekim 2019 tarihlerinde yaşama geçirilecek.

Gönüllülerin de katılımıyla İzmir’in Bergama ilçesinin çeşitli noktalarında ve çevre köylerinde yapılacak Festival; iklim değişikliği, çevre sorunları, sürdürülebilirlik, doğa ve gıda konularında izleyiciler üzerinde düşünce, davranış ve yaşam biçimi değişikliği oluşturmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, uzman bir seçici kurul tarafından belirlenen belgesel filmlerin gösterimleri, film yönetmenleri ve uzmanların da katıldığı çözüm getirici konuşmalar, su konulu paneller, açık oturumlar ve atölyeler gerçekleştirilecek.

Fotoğraf: Yücel Tunca-Murgul/Artvin

Nükleer Fizikçi Dr. Cem Girit’in gönüllü girişimi ile hazırlıklarını sürdüren festival, resmi destekleyicisi Bergama Belediyesi’nin yanı sıra; yöre halkı, uzman bilim insanları, film yapımcıları, yazarlar, sanatçılar, çevre konularında duyarlı bireyler, yerel yönetimler, dernekler ve vakıflarla iş birliğinde olan 50’ye yakın kişi tarafından da destekleniyor.

‘Akdeniz Havzası yerkürenin en hassas bölgelerinden’

Festival ekibi bu ilk festivalin temasını neden “Su Varlıkları” olarak belirlediğini şöyle anlatıyor:

“Ülkemizin de içinde yer aldığı Akdeniz Havzası, küresel iklim değişikliğine karşı yerkürenin en hassas bölgelerinden biri. Nitekim küresel iklim değişikliğinin ülkemizdeki etkileri, bazı bölgelerimizde kuraklık, bazı bölgelerde aşırı yağışlar, yeraltı sularında kayıplar ve göllerin kuruması şeklinde kendisini göstermeye başlamış durumda.Uluslararası kuruluşların yaptıkları incelemelerin sonuçları Türkiye’nin, %70’i tarımda kullanılan yeraltı sularını en hızlı kaybeden ülkelerden biri olduğunu ortaya koyuyor.”

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.