İklim KriziKentManşet

Avrupa’nın havası en kirli şehri Milano

0
Avrupa'nın havası en kirli şehri
Fotoğraf: Simone Daino / Unsplash

İsviçre merkezli hava kalitesi izleme merkezi IQAir’in gerçek zamanlı yayınladığı verilere göre, İtalya’nın Milano şehri dünyanın en kirli yedinci şehri ve Avrupa’nın havası en kirli şehri olarak kaydedildi.

Yaklaşık 1,4 milyon nüfuslu Milano şehri, 60’lı yıllara kıyasla trafik yoğunluğunu iki katına çıkarmış durumda. Aynı zamanda şehrin çevresindeki ağır sanayi tesislerinin de önemli “arka plan” emisyonlarına neden olduğu belirtiliyor. Milano’nun Alplerin eteklerindeki konumu da kirli havanın kalıcı olmasını sağlıyor.

Avrupa'nın havası en kirli şehri

Kaynak: IQAir

IQAir’in verilerine göre dünyanın en kirli şehri ise, Pakistan’ın Lahore şehri. Listenin ilk on sırasında en kirli şehirleri barındıran ülkeler arasında Çin, Hindistan, Nepal, Bangladeş, Kırgızistan, Gana, Vietnam ve İran bulunuyor.

Avrupa Ekonomi ve Çevre Enstitüsü’nden araştırmacıların yayınladığı makaleye göre, hava kirliliğine bağlı ölümler, Covid-19 hastalığına bağlı gerçekleşen ölümlerden çok daha fazla ancak hükümetler, hava kirliliğinin neden olduğu ölümlere yeterince dikkat çekmiyor.

İstanbul’da hava kirliliği yüzde 3 arttı
İran’da okullara hava kirliliği engeli: Meşhed’de bir gün uzaktan eğitime geçildi
Yapay yağmurlar Pakistan’daki hava kirliliğini azaltabilir mi?
Hindistan’da hava kirliliği DSÖ sınırının 30 kat üzerinde

Hava kirliliği Covid’den daha tehlikeli

Araştırmaya göre hava kirliliği, Avrupa’nın en önemli çevre sağlığı tehdidi. Hem hava kirliliği hem de Covid-19, yaşlıları ve solunum rahatsızlığı bulunan kişileri orantısız bir şekilde etkiliyor. Bu benzerliğe rağmen hükümetlerin Covid-19 ölümlerini ele alma konusunda daha etkili olmasındaki tutarsızlık, hava kirliliği yılda iki kat daha fazla ölüme neden olsa da, algılanan Covid-19 riskinin hava kirliliğinden çok daha yüksek olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Hava kirliliği nedeniyle 2050 yılına kadar 9 milyondan fazla kişinin ölebileceği tahmin ediliyor ve uzmanlar, iklim değişikliğinin uzun vadeli etkileri dikkate alındığında, acil eyleme geçilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.