Dünya

Amerika’ya gidenler: Twitter mesajlarınıza dikkat!

0

Leigh Van Bryan adlı bir bar işletmecisiyle arkadaşının Twitter üzerinden “Amerika’yı imha etmeye gidiyorum” diye mesaj gönderdiği için başına büyük dert açması ve “güvenlik tehdidi yarattığı gerekçesiyle” gerisin geriye gönderilmesi ardından, ABD’ye tatile gitmek isteyenlere uyarıda bulunuldu.

26 yaşındaki Van Bryan, mesajıyla “Amerika’da iyi vakit geçirmeye gittiğini anlatmak istediğini” savunsa da, sınır kapısından geri çevrilmekten kurtulamadı.

Leigh Van Bryan, Los Angeles tatili öncesinde, bir arkadaşına “Gidip Amerika’yı imha etmeden önce bir araya gelip çabucak bir buluşma için bu hafta boşum.” diye tweet atmış, ama mesaj ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın ağına takılmıştı.

Bulvar gazetesi Sun‘a yaşadıklarını anlatan Van Bryan, arkadaşı Emily Bunting ile Los Angeles Uluslararası Havaalanına iner inmez yakalandıklarını ve bakanlık görevlilerinin kendisine terörist muamelesi yaptıklarını söyledi.

Leigh Van Bryan, bir diğer tweet’inde de, Family Guy şovuna gönderme yaparak, “üç hafta içinde Los Angeles’te olacağını, insanları sinir edip Marilyn Monroe’nun mezarını kazacağını” yazmıştı. Van Bryan, Twitter mesajları yüzünden beş saat süreyle sorguya çekildiğini anlattı.

İngiliz turizm acentaları derneği Abta, “Van Bryan ve arkadaşının yaşadığı olay, tatile gitmeye heveslenenlerin kuşku ya da kaygı yaratacak hiçbir şey yapmamaları gerektiğini ortaya koyuyor” dedi; özellikle 11 Eylül saldırılarından bu yana, havaalanlarındaki güvenlik görevlilerinin, “bir tehlike söz konusu olduğunda, pek de mizah duygusuna sahip olmadıklarını” vurguladı.

Abta, “Geçmişte de, tatile giderken çantasında bomba bulunduğu şakasını yapan kişilerin, saatlerce inceden inceye sorguya çekildiğini, bu yüzden uçaklarını kaçırdıklarını gördük.” dedi.

2010 yılı Ocak’ında da, Paul Chambers adkı kişi, Doncaster’da kar yağışından etkilenen Robin Hood havaalanını “kız arkadaşına kavuşabilmesi için zamanında ulaşıma açılmazsa, göğe uçuracağını” belirten bir tweet atmış, bunun üzerine 385 sterlin para cezasına çarptırılmış, ayrıca 2600 sterlin tutan masrafları da ödemeye mahkum edilmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.