İklim KriziManşet

Akşehir Gölü artık bir mera: Baharda iyi su vardı, umutlanmıştık

0
Fotoğraf: Abdullah Doğan - Anadolu Ajansı

Afyonkarahisar-Konya sınırları içinde yer alan, kuraklık nedeniyle artık bir meraya dönüşen Akşehir Gölü, hayvanların otlatıldığı yer haline geldi.

AA’dan Abdullah Doğan‘ın aktardığına göre; Akşehir Gölü’nde son yıllarda kuraklığın etkisiyle su varlığı azaldı. Bozkırı andıran görüntüsüyle gündeme gelen göl alanında son aylarda,  hayvanlar otlatılıyor.

‣Kuraklık yüzünden Türkiye’deki göllerin yüzde 60’ı kurudu
‣Marmara Gölü’nden arda kalan
‣Tahribat değil bir yok oluş hikayesi: Karataş Gölü meraya döndü

Fotoğraf: Abdullah Doğan – Anadolu Ajansı

‘Baharda 1,5 metreye kadar suyla doluydu, umutlanmıştık’

İlçenin Yeniköy Mahallesi‘nde yaşayan 61 yaşındaki Mustafa Sakallı, içinde kendi hayvanlarının da olduğu 170 hayvanı kuruyan göl yatağında otlatıyor.

Sakallı, gölün kuruyan görüntüsünün kendilerini üzdüğünü söyledi. Akşehir Gölü’nün sularının çekilmesine alıştığını anlatan Sakallı, “Göl alanında 4-5 ay öncesine kadar su vardı. Baharda 1,5 metreye kadar suyla doluydu. Burada ot durumu güzel, hayvanlarımız doyuyor. Sabahtan akşama kadar yayılıyor. Burada balıkçılıkla ve kamış üretimiyle geçimini sağlayan çevre köylerden insanlar vardı. Onlar ekmek yiyordu, su çekilince burası meraya dönüyor. Göl, bu sefer de hayvanlarımızı doyuruyor” ifadesini kullandı.

‣Flamingo cenneti Tuz Gölü’nde yavru flamingolar artık taşıma su ile yaşatılmaya çalışılıyor
‣Tamamen kuruyan Tecer Gölü, tuz tabakasından ibaret kaldı
‣Dilimli Barajı’nın su seviyesi 30 metre düştü

‘Tarımsal faaliyetler ve yağış eksikliği gölü kuruttu’

Sakallı, çevrede derin su kuyularından tarımsal faaliyetlerin yapılmasının ve yağış azlığının gölü kuruttuğunu belirterek, “Bu kış kar ve yağmur iyiydi. Baharda iyi su vardı, umutlanmıştık ancak 4-5 aydır yağmur da yağmayınca bu hale geldi. İnşallah yağışlar düşer de göl eski haline kavuşur” dedi.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.