İklim KriziManşet

Tamamen kuruyan Tecer Gölü, tuz tabakasından ibaret kaldı

0

Sivas‘ta ilçe merkezine beş kilometre uzaklıkta yer alan ve yerel halkın Kellah Gölü olarak adlandırdığı Tecer Gölü, yazın etkisini göstermesi ve sıcaklar yüzünden tamamen kurudu.

Haziran’dan itibaren suların çekildiği gölden geriye ise beyaz tuz tabakası kaldı.

Kuş cennetiydi 

Ulaş Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda çiftçi olan 58 yaşındaki Vahap Seyhan, gölün 90’lı yıllarda yavaş yavaş kurumaya başladığını belirterek, AA‘ya şunları anlattı:

“1990’dan önce gölde müthiş bir canlılık vardı. Muazzam bir doğa harikasıydı, kuş cenneti gibi çok güzel bir yerdi burası. Angut, ördek, turna gibi yerli ve göçmen kuşlara ev sahipliği yapardı. Buradaki kamışlardan gölü göremezdik. Hatta çocukluğumuzda buraya gelir yıkanırdık.”

Seyhan, 2000’li yıllarda eski canlılığına kavuşturmak için dönemin belediyesi tarafından Tecer Dağı‘ndan borular vasıtasıyla göle su bağlandığına dikkati çekerek, “Bu su birkaç sene idare etti. 2008’den sonra o su da yetmemeye başladı. Küresel ısınmaya bağlı mevsim değişikliklerinden dolayı gölümüz en son bu hale geldi. Kış mevsiminde yarım metre kadar su oluyor, altıncı aydan sonra da tamamen kuruyor ve yüzeyinde sadece tuz tabakası kalıyor” diye konuştu.

Gölün tuzlu yapısından dolayı içme suyu ve tarım, hayvancılıkta kullanılmadığını vurgulayan Seyhan, çok eski zamanlarda ilçe halkının günlük tuz ihtiyacını gölden karşıladığını sözlerine ekledi.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.